Bilim insanları hesapladı: Gelecek 60 yıl içinde Covid-19 ölçeğinde başka bir pandemi ortaya çıkacak

İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan küresel ısınma, habitat yıkımı, nüfus artışı, ekolojik tahribat ve çevre kirliliği insanlığı her geçen gün yeni bir felakete doğru sürüklüyor. Bilim insanları, dünyadaki bozulmanın bu şekilde devam etmesi halinde, Covid-19 ölçeğinde ölümcül yeni bir pandeminin gelecek 60 yıl içinde tekrar yaşanacağın hesapladı. Son 400 yılda meydana gelen İspanyol gribi, veba, kolera ve tifüs gibi salgınları inceleyen uzmanlar, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkma olasılığının gelecek 10 yıl içinde üç kat artacağı konusunda uyardı ve önlem çağrısında bulundu.

Bilim insanları hesapladı: Gelecek 60 yıl içinde Covid-19 ölçeğinde başka bir pandemi ortaya çıkacak

Bilim insanları, Covid-19 ölçeğinde başka bir pandeminin önümüzdeki 60 yıl içinde dünyayı vurmasının muhtemel olduğu konusunda uyardı ve pandemilerin gelecekte çok daha yaygın olacağını söyledi.

SON 400 YILDA MEYDANA GELEN SALGINLAR İNCELENDİ

İtalya'daki Padua Üniversitesi'nden uzmanlar son 400 yılda dünya çapında yayılan hastalıkları araştırdı. İstatistiksel olarak, pandemilerin daha önce varsayıldığı kadar nadir olmadığını ve bir sonraki küresel salgının 2080 yılına kadar gerçekleşeceğini buldular. Bununla birlikte araştırmacılar, Covid-19'a benzer etkiye sahip ve benzer bir küresel ölçekte bir pandemi olasılığının herhangi bir yılda yaklaşık yüzde iki olduğunu buldu.  Bu, 2000 yılında doğan birinin, yüzde 38'lik bir ihtimalle, 60. doğum gününe kadar bir başka ölümcül salgını deneyimleyeceği anlamına geliyor. (NTV)

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER