Harvard Üniversitesi: Onlarca dev karadelik Samanyolu’ndaki her şeyi yok edebilir

Küresel ısınma, insan faaliyetleri ve çevre kirliliği hali hazırda gezegenimizi adım adım felakete sürüklüyor. Ancak durum yalnızca bununla sınırlı değil. ABD’de yer alan Harvard Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, onlarca süper kütleli kara deliğin Samanyolu galaksisinin etrafında sinsice dolaştığını ve ardından gezegenimiz Dünya da dahil olmak üzere her şeyi yok edebileceğini öne sürdü.

Harvard Üniversitesi: Onlarca dev karadelik Samanyolu’ndaki her şeyi yok edebilir

Harvard Üniversitesi'nden bilim insanları, yaptıkları yeni çalışma kapsamında milyarlarca yıllık bir süreç boyunca boyunca süper kütleli kara deliklerin oluşumunu ve hareketlerini simüle etti. Kara deliklerin yer aldığı  ev sahibi gökadaların, tipik olarak daha büyük olan başka bir gökada ile çarpıştığında ve deliği merkez noktasından vurduğunda oldukça yıkıcı hale geldiğini buldular.Ayrıca, bir galaksi ne kadar büyükse, o kadar fazla karadeliği yakalamasının muhtemel olduğu belirtildi. Çalışmanın yazarlarından astrofizikçi  Angelo Ricarte,  "Dünya'nın başıboş bir süper kütleli kara delikle karşılaşma ihtimali şu anda az, ancak sıfır değil. Yakın çevremizde gerçekten süper kütleli bir kara delik olsaydı, varlığını yakındaki yıldızların hareketlerinden tespit edebilirdik. Ancak, bu konu hakkında bilgi sahibi olmamız oldukça önemli" dedi.

SÜPER KÜTLELİ KARA DELİKLER GÜNEŞ'İN MİLYONLARCA KATI AĞIRLIĞA SAHİP

Ricarte, yıldızların çöküşünden oluşan kara deliklerin Güneş’in kütlesinin 5-20 katı arasında değişen kütlelere sahipken, süper kütleli olanların  milyonlarca hatta milyarlarca kat daha ağır olabileceğini söyledi.Bununla birlikte, süper kütleli kara delikler genellikle galaksilerin kalbinde yer alıyor ve dönen gaz, toz, yıldızlar, gezegenler ve etraflarındaki diğer cisimler için çapa görevi görüyor. Samanyolu galaksisi ise Sagittarius A adlı bir kara deliğin etrafında dönüyor. (NTV)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER