Mars'ta yaşamın var olabileceğine dair güçlü kanıtlar bulundu: Yaban mersini kayaları bol miktarda hidroksil içeriyor

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) başta olmak üzere, Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX ve daha birçok uzay girişimi yakın bir gelecekte Mars'ta ilk insanlı yolculuğu yapmayı planlıyor. Kızıl Gezegen'de hayat için uygun koşullar arama yarışı ise hız kesmeden devam ediyor. Bu konuda yapılan son çalışma Mars'ta suyun varlığına dair güçlü bulgular sağlıyor. Bilim insanlarına göre gezegenin yüzeyinde bulunan ve yaban mersini olarak adlandırılan tortullar büyük müktarlarda hidroksil içieriyor. Yapısında bol miktarda su barındıran bu maddenin varlığı Mars'ta hayatın var olabileceğine dair kanıt oluşturuyor.

Mars'ta yaşamın var olabileceğine dair güçlü kanıtlar bulundu: Yaban mersini kayaları bol miktarda hidroksil içeriyor

Yeni bir çalışmaya göre, ABD hükümeti tarafından yönetilen Smithsonian Enstitüsü'nde bulunan 19. yüzyıldan kalma taş örnekleri, Mars'taki suyun varlığına dair ipuçları barındırıyor. Alman bilim insanı August Breithaupt tarafından 1843'te keşfedilen hidrohematit adlı madde, Penn State Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yeniden inceleniyor.

Hidrohematit, kayalarda depolanıyor. Aynı zamanda suya dönüşen bir hidrojen ve oksijen grubu olan hidroksil içeriyor. 

NASA'NIN UZAY ARACI YETERLİ TEKNOLOJİYE SAHİP DEĞİLDİ

Bununla birlikte 2004 yılında Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) Curiosity aracı Mars'ta “yaban mersini” olarak bilinen kayaları tanımladı. Cihaz hidrohematiti tespit edebilecek teknolojiye sahip olmadığı için kayalar üzerindeki oluşumlar hematit olarak tanımlandı.

Penn State Üniversitesi’nden yerbilimleri profesörü Peter J. Heaney "Dünya'da bu küresel yapılar hidrohematittir, bu yüzden Mars'taki parlak kırmızı çakılların hidrohematit olduğunu düşünmek bana mantıklı görünüyor” dedi. (NTV)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER