NASA ve Rusya Uzay Ajansı arasında uzay gerilimi

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Rusya Federal Uzay Ajansı'nın (Roscosmos), 2018'de ABD'li bir astronotun kriz geçirerek Uluslararası Uzay İstasyonu'na zarar verdiği iddiasına yanıt verdi. İddiaya göre NASA astronotu Serena Auñón-Chancellor, şah damarında gelişen ve kendi kendine tedavi etmesi gereken bir kan pıhtısının ardından "akut psikolojik krize" girdi. Ardından, Dünya'ya erken dönebilmek için Soyuz modülünde çok sayıda delik açarak Uluslararası Uzay İstasyonu'nunda sızıntıya neden oldu.

NASA ve Rusya Uzay Ajansı arasında uzay gerilimi

Rus haber ajansı TASS, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) astronotu Serena Auñón-Chancellor hakkında tüm dünyada tartışma yaratan bir iddia yayımlandı. TASS, Auñón-Chancellor'ın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) duygusal bir çöküntü yaşadığını öne sürerek Dünya’ya erken dönebilmek için bir Rusya'nın Soyuz olarak bilinen uzay aracına zarar vermekle suçladı. NASA ise konuya yanıt vermekte gecikmedi. NASA’nın insanlı uzay uçuşu şefi Kathy Lueders, Twitter’dan yaptığı açıklamada şöyle denildi: 

"Serena Aunon-Chancellor da dahil olmak üzere NASA astronotları son derece saygın insanlardır.Ülkelerine hizmet ediyor ve teşkilata paha biçilmez katkılarda bulunuyorlar. Serena'nın ve profesyonel davranışının arkasındayız. Bu suçlamaların herhangi bir inandırıcılığı olduğuna inanmıyoruz."NASA Başkanı Bill Nelson ise "Kathy'nin açıklamasına tüm kalbimle katılıyorum. Serena'yı tamamen destekliyorum ve her zaman astronotlarımızın arkasında olacağım” yanıtını verdi.(NTV)

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER