Rus kozmonotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yeni çatlaklar keşfetti

Rusya Uzay Ajansı'nın (Roscosmos) bir Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) astronotunu bir modüle delik açmakla suçladıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) yaşanan sorunlara yenisi eklendi. Rus uzay şirketi RSC Energia, Rus kozmonotların istasyonda sürekli yeni çatlaklar tespit ettiğini açıkladı. Rus yetkililer, 23 yıldır aktif olan ISS'deki ekipmanların eskidiğini ve 2025 itibariyle bir hurda yığını deposuna dönüşeceğini öne sürdü.

Rus kozmonotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yeni çatlaklar keşfetti

Rus kozmonotların Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) bir bölümünde genişleyebilecek yeni çatlaklar keşfettiklerini açıklandı.

"DURUM KÖTÜ"

Roket ve uzay şirketi Energia'nın baş mühendisi Vladimir Solovyov, konuyla ilgili  RIA haber ajansına yaptığı açıklamada, "Zarya modülünde bazı yerlerde yüzeysel çatlaklar bulundu. Durum kötü ve çatlakların zamanla genişleyeceğini gösteriyor" diye konuştu.

EKİPMANLARIN ÇOĞU YAŞLANDI

Bununla birlikte Solovyov, çatlakların herhangi bir hava sızıntısına neden olup olmadığını söylemedi,ancak, ISS’deki ekipmanlarının çoğunun yaşlanmaya başladığını aktardı. Ayrıca, istasyonda 2025'ten sonra bir kırık ekipmanlardan oluşan bir "hurda çığının" oluşabileceği konusunda uyardı.Diğer taraftan, ISS son zamanlarda birkaç olaya maruz kaldı. Rus yetkililer geçen ay bir yazılım arızasının ve insan dikkatindeki olası bir gecikme nedeniyle bir modülün kontrolden çıktığını söyledi. (NTV)

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER