banner6

10 şirket daha Rusya'dan gaz almak için ruble hesabı açtı

Avrupa'da Rusya'dan doğalgaz tedarik eden 10 şirket daha, Moskova'nın enerji ödemelerini Rus para birimiyle yapma şartına uyarak ruble hesabı açtı.

10 şirket daha Rusya'dan gaz almak için ruble hesabı açtı

Avrupa'da 10 doğalgaz alıcısı daha, Gazprombank'ta hesap açtı. 

Bu gelişmeyle Rusya'nın doğalgaz ödemelerini rubleyle yapma şartına uyan toplam şirket sayısı ikiye katlandı.

Bloomberg'e konuşan bir kaynak, toplam 20 Avrupalı şirketin ruble hesabı açtığını ve 14 müşterinin daha hesap açmak için gerekli evrakı istediğini belirtti. Kaynak, firmalara hangileri olduğunu belirtmedi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, mart ayında, yurtdışında Rus doğalgazını kullanan tüm tüketicilerin rubleyle ödeme imkânına sahip olması gerektiğini söylemiş, hasım ülkelerden doğalgaz için sadece rubleyle ödeme kabul edeceklerini söylemişti.

Rus enerji şirketi Gazprom, nisan ayında, rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya'ya doğalgaz sevkiyatını tümüyle durdurduğunu duyurmuştu.

Avrupa Birliği, Rusya’nın ruble ile ödeme isteğine karşı çıkmakla birlikte İtalya Başbakanı Mario Draghi dün, firmaların yaptırımları ihlal etmeden gaz alımlarını rubleyle ödeyebilecek durumda olduğunu söyledi.

Draghi, “Gaz ithalatçılarının çoğunluğu zaten Gazprom nezdinde ruble hesaplarını açtı” dedi. Bir basın toplantısında konuşan Draghi, Rusya’dan en çok gaz alan ülke olan Almanya’nın, daha önce rubleyle ödeme yaptığını bildirdi.

İtalya da Almanya gibi Rus doğalgazının önemli bir müşterisi.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER