AB altıncı yaptırım paketini onayladı

Avrupa Birliği, Rusya'dan petrol ithalatını aşamalı olarak sona erdirmeyi amaçlayan ve bazı Rus bankalarının daha SWIFT sisteminden çıkaran altıncı yaptırım paketini resmen onayladı.

AB altıncı yaptırım paketini onayladı

Avrupa Birliği Konseyinden yapılan açıklamada, “Konsey, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı devam eden saldırgan savaşı ve Belarus'un ona verdiği desteğin yanı sıra Rus Silahlı Kuvvetleri tarafından Ukrayna'da işlenen vahşetler doğrultusunda, bugün hem Rusya'yı hem de Belarus'u hedef alan altıncı ekonomik ve bireysel yaptırım paketi uygulamaya karar verdi” dendi.

Yeni paket, Rusya’dan petrol ithalatının aşamalı olarak sona erdirilmesi süresinin ham petrol için 6 aydan 8 aya çıkarılmasını ve ham petrol ve bazı petrol ürünlerinin AB ülkeleri tarafından satın alınması, ithalatı veya sevkiyatının yasaklanmasını içeriyor.

Açıklamada, “Coğrafi konumları nedeniyle, Rus kaynaklarına bağımlı olan ve uygulanabilir alternatif seçenekleri bulunmayan AB üyelerine boru hattıyla ham petrol ithalatı konusunda geçici bir istisna öngörüldüğü” belirtildi.

Açıklamaya göre, Bulgaristan ve Hırvatistan, Rusya'dan deniz yoluyla taşınan ham petrol ve vakumlu gaz yağı ithalatına ilişkin geçici istisnalardan yararlanabilecek.

AB ayrıca, Rusya'nın en büyük bankası Sberbank, Moskova Kredi Bankası ve Rus Tarım Bankası olmak üzere üç bankayı daha SWIFT sisteminden çıkardı.

Medya da payını aldı

Bu arada, Rusya'da devlete ait üç medya kuruluşu da yaptırım listesine alındı. Rossiya RTR/RTR Planeta, Rossiya 24 / Russia 24 ve TV Center International'ın ve çalışanlarının AB'de yayıncılık dışındaki faaliyetlerde bulunması, araştırma ve röportajlar yapmasının yasaklandığı kaydedildi.

Bu düzenlemeler, AB Resmî gazetesinde yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Bu önlemlerim müzakereleri sırasında Rus petrolüne bağımlı olan Macaristan’ın vetosunu kaldırmak amacıyla boru hattıyla sevk edilen Rus petrolüne geçici bir muafiyet sağlamayı kabul etmek zorunda kalmıştı.

Yaklaşık bir ay süren müzakereler boyunca muhalefet yapan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, böylece Druzba petrol boru hattının hizmette kalmasını sağlamıştı.

Bu hat, hem Macaristan’a hem de denize çıkışı olmayan diğer iki ülke Çekya ve Slovakya’ya Rus petrolünü taşıyor. Çekya ve Slovakya da bu şekilde, sağlanan muafiyetten yararlanıyor.

Altıncı yaptırım paketi, yıl sonuna kadar Rusya’dan petrol ithalatını yüzde 90 oranında azaltmayı hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER