banner6

AB, Rusya'yı siber saldırı yapmakla suçladı

Avrupa Birliği bugün, Rus makamlarını, Ukrayna’ya taarruzundan bir saat önce saldırısına zemin hazırlamak için uydu şebekelerine siber saldırı düzenlemekle suçladı.

AB, Rusya'yı siber saldırı yapmakla suçladı

AB’nin Dışişleri Bakanı konumunda bulunan Josep Borrell, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, AB’nin ilk kez açıkça Rus yönetimini siber saldırı düzenlemekle suçladığını söyledi.

AB, 27 üye ülke adına yaptığı açıklamada, “Siber saldırının Rusya’nın Ukrayna’ya haksız ve gerekçesi olmayan taarruzundan bir saat önce yapıldığını ve böylece askerî saldırıyı kolaylaştırdığını” kaydetti.

Açıklamada, “Siber saldırının iletişimde önemli aksaklıklara yol açtığı ve şirketleri ve kamu kuruluşları ile Ukrayna’daki kullanıcıları ve bazı AB üyesi ülkeleri olumsuz etkilediği” belirtildi.

Açıklamaya göre, AB ve üye devletler ile uluslararası ortakları, Rusya Federasyon tarafından Ukrayna’ya karşı yürütülen ve Viasat’ın KA-SAT uydu şebekesini hedef alan kötü niyetli siber aktiviteyi şiddetle kınadı.

Josep Borrell, “Bu saldırıyı Rus hükümetine atfedebiliriz” dedi. 

AB, şimdiye kadar, siber saldırıların Rusya dışından geldiğini bildiriyor ve Rus makamlarını suçlamıyordu.

AB’nin açıklamasında, “Avrupa Birliği, ortaklarıyla yakın işbirliği içinde, siber uzayda bu tür kötü niyetli davranışlara karşı koymak ve bunları caydırmak ve önlemek için yeni önlemler almayı tasarlıyor” dendi.

Amerikan Viasat uydu operatörüne yapılan saldırı, Almanya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, İtalya ve Polonya’da binlerce kullanıcıyı çevrimdışı duruma düşürmüştü.

Askerler ve uzmanlar, Ukrayna’daki durumun dünya çapında etkisi olabilecek yeni bir yıkıcı siber saldırı dalgasına yol açmasından kaygı duyuyor. 

Gözlemlenen siber saldırıların etkileri, coğrafi erişimleri içinde kaldığı için şimdiye kadar en kötü senaryodan kaçınıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2022, 21:53

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER