banner6

ABD'de silahla öldürülen çocuk ve genç sayısı trafik kazasında ölenleri geçti

Popüler bilim dergisi Scientific American, 2000-2020 yılları arasında 1-24 arası yaş grubunda ateşli silah bağlantılı ölümlerin sayısının 100 bin kişide 7,3'ten 10,28'e çıktığı, buna karşılık trafik kazalarıyla bağlantılı ölümlerin sayısının ise 100 binde 13,62'den 8,31'e gerilediği belirtildi.

ABD'de silahla öldürülen çocuk ve genç sayısı trafik kazasında ölenleri geçti

Popüler bilim dergisi Scientific American, 1-24 arası yaş grubunda yaralanmayla ilişkili ölümlerin birincil sebebinin artık trafik kazaları değil silahlar olduğuna ilişkin verileri paylaştı.

Derginin internet sitesinde  yayınlanan habere göre, motorlu araç kazaları ABD'de onlarca yıldır çocuklar, ergenler ve genç yetişkinler arasında yaralanma sonucu yaşanan ölümlerde en yaygın sebepti. 2017 yılına gelindiğinde ise, araçlarla ilişkili ölümlerdeki azalma ve silah bağlantılı ölümlerdeki sert yükseliş nedeniyle bu sebeplerin sıralaması değişti.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yaşa göre düzenlenmiş verilerine dayandırılan haberde, 2000 ile 2020 yılları arasında 1 ile 24 arası yaş grubunda ateşli silah bağlantılı ölümlerin sayısının 100 bin kişide 7,3'ten 100 bin kişide 10,28'e çıktığı, buna karşılık motorlu araç kazalarıyla bağlantılı ölümlerin sayısının ise 100 binde 13,62'den 8,31'e gerilediği belirtildi.  

Trafikle bağlantılı ölümlerde yaşanan düşüş büyük ölçüde motorlu araç kazalarını izleme ve analiz etme yönündeki uyumlu çabaların sonucunda meydana geldi. Habere göre, ABD Kongresi tarafından 1970'te yaşam kurtarma ve trafikle ilişkili yaralanmaları önleme amacıyla kurulan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nin en önemli adımlarından birisi, ABD karayollarında otomobil kazalarında ölenlere ilişkin halka açık bir veritabanı yaratmak ve devam ettirmek, bu sayede araştırmacıların güvenliği artırma yollarını belirlemelerine imkan tanımak oldu.

Derginin haberinde, buna karşın ateşli silahların güvenliğini düzenleyen bir federal kurumun bulunmadığı belirtilerek birçok uzmanın genç insanlar arasında silah yüzünden yaşanan yüksek ölüm oranının kaçınılmaz bir sonuç olmadığını, verileri toplayıp araştırma yaparak bu ölümlerin önüne geçilebileceğini söylediğine işaret ediliyor. 

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER