ABD, Ukrayna'ya 'gelişmiş roket sistemleri' gönderecek

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal operasyonu 96. gününe girdi.

ABD, Ukrayna'ya 'gelişmiş roket sistemleri' gönderecek

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'nın, 96. gününe giren Rus işgal operasyonuna karşı mücadelesine yardım etme çabalarının bir parçası olarak bu ülkeye "daha gelişmiş roket sistemleri ve mühimmat" sağlamaya karar verdiğini söyledi.

Biden, New York Times'ta yer alan yazısında, ABD'nin savaş alanında ve nihayetinde Rusya ile barış müzakerelerinde konumunu güçlendirmek için Ukrayna'ya silah ve mühimmatla yardım ettiğini yazdı.

VOA'nın haberine göre, Biden, "Nedensiz saldırganlık, doğum hastanelerinin ve kültür merkezlerinin bombalanması, milyonlarca insanın zorla yerinden edilmesi, Ukrayna'daki savaşı derin bir ahlaki sorun haline getiriyor" dedi.

Daha gelişmiş silahlar gönderme kararı, Biden yönetiminin daha önceki isteksizliğinin ardından geldi. Biden, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD'nin "Rusya'yı vurabilecek" roketler göndermeyeceğini söylemişti.

Ayrıntılarının bugün açıklanması beklenen olan yeni silah paketinin yaklaşık 70 kilometredeki hedefleri vurabilen orta menzilli roketleri içerdiği belirtiliyor. Yetkililer, ayrıca Ukrayna'nın güçlerinin Rus topraklarına roket atmayacağına dair güvence verdiğini kaydettiler. 

"ABD Putin'i devirmeye çalışmayacak" 

Biden, yazısında şunlara yer görüşlere yer verdi:

"Putin'in düşüncelerene katılmasam ve eylemlerini bir rezalet olarak görsem de ABD, Putin'i Moskova'da devirmeye çalışmayacak. ABD veya müttefiklerimiz saldırıya uğramadığı sürece, ne Amerikan birliklerini Ukrayna'da savaşmak üzere göndererek ne de Rus kuvvetlerine saldırarak bu çatışmaya doğrudan katılacağız. Ukrayna'yı sınırlarının ötesine saldırmaya teşvik etmiyoruz veya buna izin vermiyoruz.”

Rusya kilit şehire yoğunlaştı 

Rusya, Moskova'nın endüstriyel Donbas bölgesini ele geçirme girişiminde önemli bir rol oynayan doğu Ukrayna şehri Sievierodonetsk'in yarısını veya daha fazlasını kontrol altına aldı, kentin belediye başkanı ve bir Ukraynalı bölge valisi dün bunu kabul etti.

Luhansk'ın bölge valisi Serhiy Gaidai, Rus ve Ukrayna birlikleri arasında günlerce süren şiddetli çatışmaların ardından Moskova güçlerinin şehrin çoğunu kontrol ettiğini, ancak şehri kuşatmadıklarını söyledi.

Çevrimiçi bir gönderide, yoğun Rus bombardımanının insani yardım sağlamayı veya bir zamanlar 100.000 nüfusu olan harap şehirde hala barınan 13.000 kişiyi tahliye etmeyi imkansız hale getirdiğini söyledi.

Belediye Başkanı Oleksandr Striuk da Rus güçlerinin "çılgın bir çabayla" şehrin yarısını ele geçirdiğini söyledi. Striuk, "Şehir esasen blok blok acımasızca yok ediliyor" dedi ve ağır sokak çatışmalarının yanı sıra topçu bombardımanlarının da devam ettiğini kaydetti. 

Rus petrolüne kısıtlama

Bu arada Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Josep Borrell, dün yaptığı açıklamada, AB'nin Rusya'nın petrol ithalatının çoğuna ambargo koymasının Rusya'nın "savaş makinesini beslemek için daha az kaynak, daha az mali kaynak" alacağı anlamına geleceğini söyledi.

Borrell, AB'nin Rusya'nın diğer müşterilere satış yapmasını engelleyemese de Avrupa ülkelerinin "en önemli müşterisi" olduğunu ve daha düşük fiyatları kabul etmek zorunda kalacağını dile getirdi. 

AB liderleri Pazartesi günü geç saatlerde, Rus petrol kaynaklarına daha bağımlı olan bazı AB ülkeleri üzerindeki ekonomik etkileri hesaba katarken, Moskova üzerindeki baskıyı artırmak için bir uzlaşma anlaşmasının parçası olarak Rus petrol ithalatının üçte ikisini yasaklamayı kabul etti.

Ambargo, deniz yoluyla teslim edilen Rus petrolünü keserken, boru hatlarından ithal edilen petrolü muaf tutuyor.

Kara ile çevrili Macaristan, petrol ithalatı üzerindeki kısıtlamalara karşı çıkmakla tehdit etmişti; bu, tüm AB üyelerinin mutabakatını gerektiren çabayı boşa çıkaracak bir hareketti. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, AB büyükelçilerinin daha büyük bir yaptırım paketinin parçası olan ambargoyu Çarşamba günü resmen onaylamasını beklediğini söyledi.

Rusya'dan karşılık geldi

Rusya, ambargoya, Avrupa'ya yönelik doğalgaz kesintilerini genişleterek yanıt verdi. 

Devlete ait Gazprom, Moskova'nın Rus rublesi para birimi cinsinden ödenmesi talebini karşılamayı reddeden birkaç “düşmanca” ülkeye arzı keseceğini duyurdu. 

Ukraynalı liderler uzun zamandır Rusya'nın savaş çabalarını körüklemek için kullanabileceği geliri reddetmek için Rus petrol ithalatını yasaklama çağrısında bulunuyorlar. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy Pazartesi günü erken saatlerde Avrupa Birliği ile yaptığı konuşmada çağrısını yineledi.

Yaptırımlar

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Almanya gibi ülkelerin Rus petrol ithalatını aşamalı olarak durdurma taahhütleriyle birleştiğinde, anlaşmanın "yıl sonuna kadar Rusya'dan AB'ye yapılan petrol ithalatının yaklaşık yüzde 90'ını etkili bir şekilde keseceğini" söyledi.

Yaptırım paketinin diğer bölümleri arasında, Rusya'nın en büyük bankaları olan Sberbank'ın SWIFT küresel finansal transfer sisteminden hariç tutulduğu, bireylerin varlıklarının dondurulması ve seyahat yasakları yer alıyor. Avrupa Birliği ayrıca üç Rus devlet yayıncısının AB ülkelerinde içerik dağıtmasını yasaklıyor.

AB liderleri, ayrıca Ukrayna'ya ülke ekonomisi ve yeniden yapılanma çabaları için 9,7 milyar dolarlık yardım sağlamayı da kabul etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2022, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER