ABD'den benzinde vergi indirimi hazırlığı

ABD'de artan benzin fiyatları karşısında, federal akaryakıt vergisinin bir süreliğine askıya alınması gündemde.

ABD'den benzinde vergi indirimi hazırlığı

ABD Başkanı Joe Biden, bu konuda çalıştıklarını söyledi. Biden, tatil yaptığı Del Rehoboth Beach'te gazetecilere verdiği demeçte, "Umarım, yapılan değerlendirmeler ve veriler neticesinde hafta sonuna kadar bir karar vermiş olurum " dedi.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, geçen haftaki rekor seviyelerden mütevazı bir düşüşün ardından, benzinin ortalama fiyatı dün galon başına 5 doların biraz altında 4.981 dolardan biraz düştü.

Federal gaz vergisi şu anda galon (1 galon=3,7 litre) benzin başına 18,4 sent, dizel için 24,4 sent olarak akaryakıt ekler.

İndirim kartı 

Biden, vergi indiriminin yanı sıra bir akaryakıt indirim kartı üzerinde de çalışıldığını söyledi, ancak bunun nasıl işleyeceğine dair ayrıntı vermedi.

Başkan, "Ekibim bu hafta büyük petrol şirketlerinin CEO'larıyla toplantı yapacak. Yılın ilk çeyreğinde 35 milyar dolar kazanmalarını sağlayan bu fiyat artışları konusunda değerlendirme yapılacak" dedi. 

Nisan ayında yapılan anketine göre, petrol şirketleri, akaryakıt fiyatlarındaki artışın Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının etkisi olduğu yönünde görüş bildirmişti.  

Biden'nin, akaryakıttaki federal vergiyi askıya alması için kongrenin desteğine ihtiyacı olacak. Bazı Demokratlar şimdiden yasa hazırlığına başladı. 

Bazı işleri aksatabilir 

Yorumcular, akaryakıt vergisinin askıya alınmasının çok ihtiyaç duyulan yol iyileştirme projelerinden kaynak çekilmesine neden olacağını, tüketicilerin herhangi bir tasarruf garantisi sağlamayacağını savunuyor.  

Enerji Bakanı Jennifer Granholm, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, "Akaryakıt vergisiyle ilgili zorluğun bir kısmı, yolları finanse etmesidir ve biz de yolların finanse edilmesine yardımcı olmak için büyük bir altyapı bütçesi hazırladık. Akaryakıt vergisini askıya alırsak, bu Kongre tarafından yeni geçirilen bu bütçeyi ortadan kaldırır" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER