banner6

AB'nin Rus petrolüne ambargo koymasını Macaristan engelliyor

Macaristan’ın Rusya’dan ithal edilen petrole Avrupa Birliği’nin ambargo uygulamasını engellediği ve hafta sonunda 27 üye ülke arasında zorlu görüşmelerin yapılacağı bildirildi.

AB'nin Rus petrolüne ambargo koymasını Macaristan engelliyor

AB’nin Dışişleri Bakanı konumundaki Yüksek temsilcisi Josep Borrell, bu hafta sonunda anlaşma sağlanamazsa gelecek hafta Dışişleri Bakanlarını olağanüstü toplantıya çağıracağını bildirdi. 

Macaristan Başbakanı Viktor Orban dün, tutumunu sertleştirdi ve Avrupa Komisyonunun yıl sonuna kadar Rusya’dan petrol ve petrol ürünleri alımını yasaklama teklifinin AB’nin bütünlüğüne zarar verdiğini söyledi.

Orban, bir radyoya yaptığı açıklamada, “enerji ithalatı konusunda kırmızı çizgimiz olduğunu başından beri belirttik. Kırmızı çizgimizi aştılar” dedi.

Yaptırımların kabul edilmesi için üye 27 ülkenin oybirliği gerekiyor.

Bir diplomatik kaynak, üye ülkelerin Büyükelçileri arasında yürütülen müzakerelerin karmaşık olduğunu ve dün yapılan bir toplantısının sonuç alınamadan dağıldığını bildirdi.

En önemli konu, tedarik güvenliği olarak ortaya çıkıyor. Aynı kaynak, başka petrol çeşitlerine rafinerilerini uyarlamak için teknolojik yatırıma ihtiyacı olan Macaristan’ın Rus petrolüne bağımlılığı hayati bir önem arz ettiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2022, 13:03

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER