banner6

Afganistan: Herat'ta, kadın ve erkeklerin dışarıda birlikte yemek yemesi yasakladı

Taliban kadınlar için yasakları artırıyor.

Afganistan: Herat'ta, kadın ve erkeklerin dışarıda birlikte yemek yemesi yasakladı

Taliban yetkilileri, Afganistan'ın batısındaki Herat kentinde kadın ve erkeklerin birlikte dışarıda yemek yemelerini, parkları aynı anda ziyaret etmelerini yasakladı. 

Afgan toplumu son derece muhafazakar ve ataerkil olmasına karşın, kadın ve erkekleri restoranlarda birlikte yemek yerken görmek yaygın. Özellikle de Afgan standartlarına göre uzun süredir liberal olarak kabul edilen Herat'ta.

Taliban, Ağustos'ta iktidara geri döndüklerinden bu yana, katı İslami vizyonları doğrultusunda erkek ve kadınları ayırarak giderek artan bir şekilde kısıtlamalar getirdi.

El Arabiya News'in haberine göre, Herat'ta Erdemin Teşvik Edilmesi ve Kötülüğün Önlenmesi Bakanlığında bir Taliban yetkilisi olan Riyazullah Seerat, yetkililerin "restoranlarda kadın ve erkeklerin ayrılması talimatını" verdiğini söyledi.

Restoran sahiplerinin "karı koca olsalar bile" kuralın geçerli olduğu konusunda sözlü olarak uyarıldığı belirtildi. 

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir Afgan kadın, müdürün kendisine ve kocasına Çarşamba günü Herat restoranında ayrı oturmalarını söylediğini söyledi.

Adı açıklanmayan bir restoran yöneticisi ise "Emre uymak zorundayız, ancak işlerimizi çok olumsuz etkiliyor" dedi. Yönetici, yasağın devam etmesi halinde personeli işten çıkarmak zorunda kalacağını kaydetti.  

Parklarda da ziyaret günleri belirlendi

Taliban yetkilisi Seerat, bakanlığın ayrıca Herat'ın halka açık parklarının cinsiyete göre ayrılması ve erkeklerin ve kadınların yalnızca farklı günlerde ziyaret etmesine izin verilmesi gerektiğine dair bir kararname çıkardığını söyledi.

Seerat, "Kadınlara perşembe, cuma ve cumartesi günleri parkları ziyaret etmelerini söyledik. Diğer günler boş zaman ve egzersiz için ziyaret edebilecek erkekler için ayrılmıştır" dedi. Yetkili, o günlerde egzersiz yapmak isteyen kadınların “güvenli bir yer bulmaları veya evlerinde yapmaları” gerektiğini de belirtti. 

Taliban, daha önce, insan hakları ihlallerinin damgasını vurduğu 1996'dan 2001'e kadar iktidardaki ilk görev süresinden daha yumuşak bir yönetim sözü vermişti. Ancak, özellikle kız ve kadınların haklarını giderek daha fazla kısıtladılar.

Herat'ta, yetkililer, sürücü eğitmenlerine kadın sürücülere ehliyet vermeyi durdurmaları talimatını verdi. Ülke genelinde kadınların yalnız seyahat etmeleri yasaklandı ve geçen hafta yetkililer, kadınların kamusal alanda, ideal olarak bir burka ile tamamen örtünmelerini emretti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 19:21

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER