banner6

Alman Savunma Bakanı eleştirilerin odağında

Oğlunu askerî helikopterle Paskalya tatiline götüren Savunma Bakanı siyasetin gündemine oturdu.

Alman Savunma Bakanı eleştirilerin odağında

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, oğluyla birlikte askeri helikopterle yaptığı özel gezi nedeniyle eleştirilerin hedefi oldu. 

Savunma Bakanlığı, uçuş bedelinin ödendiğini açıklasa da eleştiriler durmak bilmedi.

CDU-CSU grubunun Federal Meclis'teki sekreteri Thorsten Frei, “Bundeswehr'i (Alman Silahlı Kuvvetleri) özel ve partizan amaçlarla kullanmak kabalıktır. Savunma Bakanı daha fazla incelik göstermeli ve Hava Kuvvetlerini Alman havayolu şirketi Lufthansa ile karıştırmamalı” dedi.

Koalisyon ortağı Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) üyesi Federal Meclis Savunma Komitesi Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann, prosedürün “epey bir olağandışı” olduğunu belirterek, “açıklama” yapılması gerektiğini söyledi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Bakan Lambrecht ve 21 yaşındaki oğlu Alexander, Nisan ayında askerî bir helikopterle Schleswig-Holstein'daki Sylt adasına özel bir konaklama için gitmişti.

Kuzey Almanya'da konuşlanan bir taburu da ziyaret eden Lambrecht, daha sonra Paskalya tatili için oğluyla birlikte bir Cougar helikopteriyle adaya geçmişti. 

Bakanın oğlu, helikopterde olduğunu gösteren bir fotoğrafı Instagram'da yayınlayınca Savunma Bakanlığı, Lambrecht'in, saatte yaklaşık 5 avro tutan oğlunun uçuş bedelini ödediğini duyurdu.

Bild gazetesinin haberine göre, Lambrecht daha önce de oğlunu 7 kez yurt dışı gezisine götürdü ve masrafları ödedi. 

Angela Merkel hükümetinde Adalet Bakanı olan Lambrecht’in şubat ayında Ukrayna'nın tank istemesine karşılık bu ülkeye 5 bin miğfer gönderildiğini açıklaması alay konusu olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2022, 18:37

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER