banner6

Almanya, Ukrayna'ya uçaksavar tankları verecek

Almanya Savunma Bakanı Christina Lambrecht, konuşma bir metninde, "Dün Almanya'nın 'Gepard' uçaksavar tanklarının Ukrayna'ya teslimatını mümkün kılacağına karar verdik" ifadesi yer alıyor.

Almanya, Ukrayna'ya uçaksavar tankları verecek

Haftalarca süren baskının ardından, Alman hükümeti şimdi Ukrayna'ya ağır askeri teçhizat tedarik edecek. 

DW'nin haberine göre, Alman hükümeti, bugün, "Gepard" uçaksavar tanklarının Ukrayna'ya teslimatını onaylayacağına dair haberleri doğruladı. 

Almanya Savunma Bakanı Christina Lambrecht, ABD'nin ev sahipliğinde Ukrayna konulu bir savunma konferansının başlangıcında, Almanya'daki Ramstein hava üssünde açılış konuşması sırasında bu hareketi duyurdu.

Lambrecht'nin konuşma bir metninde, "Dün Almanya'nın 'Gepard' uçaksavar tanklarının Ukrayna'ya teslimatını mümkün kılacağına karar verdik" ifadesi yer alıyor. Doğrulama, Alman medyasında bu konuda çok sayıda haber yer almasının ardından geldi.  

"Gepard" uçaksavar sistemi 1960-1970'lerde geliştirildi, ancak en son elektroniklerle birkaç kez yükseltildi. 

Alman Bakan, Berlin'in de Ukraynalı askerleri Alman topraklarında eğitmek için çalıştıklarını da belirtiyor ve ekliyor: "Ukrayna birliklerine Alman topraklarındaki topçu sistemleri konusunda eğitim vermek için Amerikalı dostlarımızla birlikte çalışıyoruz." 

Son haftalarda Şansölye Olaf Scholz'un hükümeti, ağır silahları doğrudan Ukrayna'ya göndermeyi reddetmesi nedeniyle artan bir baskı altına girdi. Eleştirmenler, merkez soldaki Sosyal Demokratların (SPD) Moskova'ya yönelik tarihi yumuşama politikalarından sapma konusunda çok isteksiz olduğunu söylüyor.

Duyuru neden önemli?

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, hem iç hem de dış baskılar karşısında, Alman hükümetini ülkenin savunma politikasını büyük ölçüde değiştirmeye itti. Haftalar önce, Alman hükümetinin tank duyurusu düşünülemezdi.

Ocak ayının sonunda, Rusya zaten Ukrayna çevresinde 100.000'den fazla asker toplamışken ve ABD yaklaşmakta olan bir işgal uyarısında bulunurken, Almanya herhangi bir silah göndermeyeceğini yineledi.

Bunun yerine Berlin, Ukrayna'ya 5.000 koruyucu kask göndermeyi teklif etti.

Kask duyurusundan sadece birkaç gün önce Berlin, Estonya'ya eski Alman obüslerini Ukrayna'ya gönderme izni vermemişti.

Scholz, "Son yıllarda, Alman hükümeti defalarca ölümcül silah tedarik etmeme kararı aldı. Bunun elbette son yıllardaki ve on yıllardaki tüm gelişmelere dayanan nedenleri var" dedi.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER