banner6

Almanya'da Sol Parti eş başkanı istifa etti

Almanya'da, Sol Parti'nin (Die Linke) eşbaşkanı Susanne Hennig-Wellsow, parti içinde cinsiyetçilik suçlamaları üzerine istifa ettiğini duyurdu.

Almanya'da Sol Parti eş başkanı istifa etti

Hennig-Wellsow yaptığı açıklamada, "Kendi saflarımızda cinsiyetçiliğin ele alınması, partimizde göze batan açıkları ortaya çıkardı. Etkilenenlerden özür dilerim ve Sol'u cinsiyetçiliğe yer olmayan bir parti yapmak için şimdi gerekli olan tüm çabaları destekliyorum" dedi. Hennig-Wellsow, istifasının nedenlerini kişisel gerekçelerle açıkladı. 

Aslında solu yenilemek isteyen Hennig-Wellsow sadece 417 gün görevde kaldı. 2021'in başında eş parti lideri seçilen Susanne Hennig-Wellsow, web sitesinde yaptığı bir açıklamayla istifa ettiğini duyurdu. Felaketle sonuçlanan seçim sonuçlarından ve Ukrayna savaşıyla nasıl başa çıkılacağına dair sert tartışmalardan sonra, onun ani gidişi, Sol Parti'deki krizinin gerçekten ne kadar derin olduğunun bir başka işareti olarak yorumlanıyor. Bu krizin derinleştirmesi de muhtemel görünüyor. 

Cinsel şiddet iddiaları

Hennig-Wellsow'un istifası, Alman haber dergisi Der Spiegel'in federal Hessen eyaletindeki Sol Parti'deki cinsel şiddet iddialarını detaylandırmasından günler sonra geldi.

Der Spiegel, partinin Hessen biriminde yıllardır cinsel saldırılar olduğunu yazdı. İddiaların merkezinde, Wiesbaden kentinde solcu bir politikacı ve eş parti lideri Janine Wissler'in eski erkek arkadaşı yer alıyor. 

Dergiye göre 2018'de Wissler ile ilişkisi varken, o zamanlar reşit olmayan bir kızla ilişkiye başladı. Habere göre, genç kadının çıplak fotoğraf ve görüntülerini çekti, ayrılmak isteyince zorla evine girdi. Haberde, Wissler'in de bu konuda bilgilendirilmesine rağmen bir şey yapmadığın öne sürülüyor. 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2022, 22:10

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER