Amerikalılar, ekonomik toparlanma yönetimini onaylamıyor

ABC News/Ipsos anketine göre, Amerikalıların yalnızca yüzde 37'si Biden'ın ekonomik toparlanmayı idare edişini, yüzde 28'i enflasyonla mücadeleyi ve yüzde 27'si akaryakıt fiyatlarının yönetilmesini onaylıyor.

Amerikalılar, ekonomik toparlanma yönetimini onaylamıyor

ABC News/Ipsos tarafından yapılan son ankete göre, Amerikalıların mevcut ABD yönetiminin ülkedeki ekonomik toparlanmayı ele alış biçimine onay verenlerin oranları düşük kaldı.

Ankete ilişkin ABC News tarafından yayınlanan bir habere göre, katılımcıların yalnızca yüzde 37'si ABD Başkanı Joe Biden'ın ekonomik toparlanmayı idare edişini, yüzde 28'i enflasyonla mücadeleyi ve yüzde 27'si akaryakıt fiyatlarının yönetilmesini onaylıyor.

Bu arada, anket, "ekonomik toparlanma", "enflasyon" ve "akaryakıt fiyat artışları"ndan oluşan üç konunun Amerikalıların Kasım ayında yapılacak ara seçimlerinde  karar vermeleri için en önemli konular olduğunu gösterdi.

Ankette, Amerikalıların yüzde 83'ü, ekonominin verecekleri oyu belirlemede son derece önemli veya çok önemli bir faktör olduğunu söylerken, enflasyonun önemli olduğunu söyleyenler yüzde 80, akaryakıt fiyatlarının önemli olduğunu söyleyenler ise yüzde 74 oldu.

Haberde "Joe Biden'ın bu kilit meseleleri ele alış biçimine onay verenlerin oranları istenilenin altında, bu rakamlar Başkan ve Demokrat adaylar için ara seçim öncesinde sorun olduğunu gösteriyor" denildi.

New York Post tarafından yayınlanan ayrı bir haberde de, mevcut ABD yönetiminin birkaç yetkilisinin "Amerikalıların, yükselen enflasyondan muzdarip olduğunu" kabul ettiği belirtildi.

Haberde, Ticaret Bakanı Gina Raimondo'nun enflasyonu "sorun" olarak nitelendirmesi ve Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg'in bunu "gerçek bir güçlük" olarak nitelendirmesinin yanı sıra, Hazine Bakanı Janet Yellen'ın da "yönetimin geçen yıl enflasyonun kısa sürede ortadan kalkacak 'geçici bir sorun' olacağına inanmasının 'yanlış' olduğunu" itiraf ettiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER