banner6

Austin: "Zayıflamış bir Rusya görmek istiyoruz"

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD’nin, Ukrayna’daki taarruza benzer eylemlere bir daha girişememesi için “zayıflamış bir Rusya görmek arzusunda olduğunu” söyledi.

Austin: "Zayıflamış bir Rusya görmek istiyoruz"

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, dün akşam Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüştü.

Austin, ziyaret sonrasında bugün Polonya’da gazetecilere bilgi verirken, Ukrayna’ya önemli miktarda askerî yardım yapan ABD’nin, Ukrayna’daki taarruza benzer eylemlere girişememesi için “zayıflamış bir Rusya görmek arzusunda olduğunu” belirtti.

Austin, “Rusya’yı bir daha Ukrayna’nın işgaline benzer eylemlere girişemeyecek derecede zayıflamış durumda görmek istiyoruz” dedi.

Austin, “Açık konuşmak gerekirse, Zaten askerî kapasitesi kayba uğradı ve çok asker kaybetti. Biz Rusya’nın savaş kapasitesini çarçabuk yeniden oluşturmasını istemiyoruz” diye ekledi.

ABD Savunma Bakanı, “Doğru donanıma, doğru desteğe sahiplerse kazanabilirler” değerlendirmesinde bulundu. 

Blinken de, “Rusya kaybediyor, Ukrayna başarılı oluyor" diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanlığından bir yetkiliye dayanılarak verilen haberlerde, güvenlik nedeniyle ziyaretin ayrıntılarının gizli tutulduğu ve görüşmelerin çok verimli geçtiği kaydedildi.

Blinken ve Austin'in ziyareti, Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzu bağlamında Amerikalı yetkililerin Ukrayna'ya yaptığı en üst düzey ziyaret olması bakımından dikkat çekti.

Zelenskiy de Blinken ve Austin ile Ukrayna'ya yapılacak yardımlar ve Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımların güçlendirilmesini görüştüklerini bildirdi.

Telegram hesabından bir açıklama yapan Zelenskiy, Blinken ve Austin'in kritik dönemde yaptığı ziyaretin Ukrayna için “değerli ve önemli olduğunu” söyledi.

Ukrayna'ya yardımları için ABD'ye teşekkür eden Zelenskiy, “Blinken ve Austin'le, Ukrayna'ya yönelik savunma yardımları, malî destekleri, güvenlik garantilerini ve Rusya'ya karşı yaptırımların güçlendirilmesini görüştük” dedi.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER