Avrupa'da havayolu trafiği grev tehdidiyle karşı karşıya

Avrupa’da yoğun bir hava trafiği arifesinde bazı havayolu firmalarında grev çağrıları artmaya başladı.

Avrupa'da havayolu trafiği grev tehdidiyle karşı karşıya

Avrupa’da yoğun bir hava trafiği arifesinde bazı havayolu firmalarında grev çağrıları artmaya başladı.

Hava trafiğinin çok yoğun bir şekilde artmasına gebe olan yaz sezonu öncesinde çalışanlar ücret artışı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep ediyor.

İrlandalı havayolu firması Ryanair’de örgütlü sendikalar, beş ayrı ülkede çalışanlara gelecek hafta grev çağrısında bulundu. 

İspanya, Fransa, Belçika, Portekiz ve İtalya’da kabin memurları çalışma koşullarının iyileştirilmesini  ve ücret artışı talep ederken, Ryanair yönetimi de, 2019’dan daha iyi bir sezon olacağını kabul ediyor.

Fransa’da, Ulusal Ticarî Ulaşım Personeli Sendikası SNPCN temsilcisi Damien Mourgues, “Şirketin, personelin dinlenme zamanına Sivil Havacılık Kanununda öngörüldüğü biçimde saygı göstermediğini” bildirdi.

SNPCN, asgarî ücretle çalışanlar için yeni bir ücret değerlendirmesi yapılmasını da talep ediyor. Kabin memurları sendikası SNPCN, cumartesi ve pazar günleri iki gün grev çağrısında bulundu.

İspanya’da, USO ve SITCPLA sendikaları da Ryanair personelini 24, 25, 26 ile 30 Haziran ile 1 ve 2 Temmuz’da greve çağırdı.

Portekiz ve Belçika’da da çalışma koşulları kötüleşen Ryanair personeline 24-26 Haziran arasında grev çağrısı yapıldı.

EasyJet

Benzer sorunlar, EasyJet’te de baş göstermiş durumda! USO sendikası, temmuz ayında Barselona, Malaga, Mayorka havaalanlarında dokuz gün grev yapılması çağrısında bulundu.

USO, temmuz ayında dört hafta sonundan üçünde cumadan pazara grev yapılacağını bildirdi. Sendikaya göre, sadece 23 ve 24 Temmuz’da grev olmayacak.

USO, EasyJet’in İspanya’daki uçucu personelinin hâlihazırda 950 avro temel ücret aldığını ve bunun Avrupa’daki temel ücretlerin en düşüğü olduğunu belirtti.

EasyJet, yolcularını rahatlatmak için hafta sonu uçuşlarının yapılacağını ve aksaklık olmaması için önlem alınacağını bildirdi.

Firma, bununla birlikte, grev çağrısının İspanyol havayollarında aksaklığa yol açabileceğini düşünüyor.

Fransa’da 12 ve 13 Haziran’da yapılan grev, Ryanair’in Fransa’daki programının dörtte birinin, yaklaşık 40 seferin iptaline yol açmıştı.

Ryanair Genel Müdürü Michael O'Leary, sendikalardan yükselen itirazları pek de önemsemedi.

Pilotlar

Ryanair pilotları da kabin memurları sendikasının çağrısına katılmaya karar verdi ve onlar da cuma günü iş bırakma çağrısında bulundu.

Lufthansa’nın yan kuruluşu olan Brussels Airlines firmasının personeli de bugün üç günlük greve başlıyor.

Düşük maliyetli havayolu firmaları, Covid-19’a bağlı kısıtlama önlemlerinin kaldırılmasından sonra çarpıcı bir talep artışına uğradı. Hava trafiğinin canlanmasıyla birçok havayolu şirketi, personel eksikliği nedeniyle seferlerini iptal etmek zorunda kaldı.

Havaalanlarında personel noksanlığı seri sefer iptallerine ve uzun kuyrukların oluşmasına yol açıyor.

Paris’te, Charles de Gaulle havaalanında çalışanlar, 1 Temmuz’dan başlayarak işi bırakmaya çağrıldı. 

Avrupa Ulaşım İşçileri Federasyonu ETF, açık bir mektup yayımlayarak, “İşçilerin sınırları zorlandığı takdirde havacılık sektörünün karşı karşıya bulunduğu kaosun yaz boyunca daha da kötüleşeceği” uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER