Avustralya: Seçimi kaybeden Liberal Parti yeni liderini seçti

Avustralya'da seçimi kaybederek muhalefete düşen Liberal Parti, Scott Morrison'un istifasının ardından yeni liderini seçti.

Avustralya: Seçimi kaybeden Liberal Parti yeni liderini seçti

Sertlik yanlısı çıkışlarıyla ünlenen eski Savunma Bakanı Peter Dutton, Liberal Parti'nin başına geçti. 

Morrison, 21 Mayıs'taki seçimlerden yenilgiyle çıkınca başbakanlığı İşçi Partisi lideri Anthony Albanese'e kaptırmış, parti genel parti genel başkanlığından da istifa etmişti. 

Morrison hükümetinde savunma bakanlığı yapan Peter Dutton, seçim yenilgisinden sonra Avustralya'nın merkez sağ Liberal Partisi'ne oybirliğiyle seçildi. Siyasi yorumcular, bunun, ülkenin en büyük muhafazakar partisinde sağa kaymanın habercisi olduğunu belirtiyor. 

Eski bir polis memuru olan Dutton, Liberal Ulusal Koalisyonu'nun sağcı hizbinden geliyor ve savunma bakanı olarak görev yaptığı dönemde sertlik yanlısı ve Çin'e karşı "şahin politik yaklaşımı" ile olarak ün kazandı.

Eski çevre bakanı Sussan Ley de Dutton'un yardımcısı seçildi.  

Oylamadan sonra konuşan Dutton, bir başbakanın ülkeyi iyi ve kötü zamanlarda yönetmesi için güçlü bir karaktere ve amansız bir kararlılığa sahip olması gerektiğini söyledi. "Bu işe getirdiğim karakter özellikleri arasında bunlar" dedi.

Dutton, daha önce Başbakan Anthony Albanese liderliğindeki İşçi Partisi'ni Pekin'e karşı duramayacak kadar "zayıf" olmakla suçlamış ve Avustralya'nın Hint-Pasifik'te barışı korumanın tek yolunun "savaş için hazırlanmak" olduğunu söylemişti. 

Dutton yönetiminde, Avustralya'nın savunma harcamaları son yılların en yüksek seviyelerine yükseldi. Eski savunma bakanı, 2022 kaybından sonra kendini yeniden inşa etmeye çalıştığı için Liberal Ulusal Koalisyonu siyasi merkezden yönetmeye söz verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER