Baltık Denizi'nde NATO tatbikatı

NATO, Baltık Denizi bölgesindeki en büyük askeri tatbikatlarından "Baltops 22" Haziran ayının ilk yarısında yapılacak.

Baltık Denizi'nde NATO tatbikatı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, her yıl düzenli olarak yapılan "Baltops 22" tatbikatını 14 NATO üyesi ülkenin yanı sıra ittifaka üyelik başvurusunda bulunan İsveç ve Finlandiya'nın da deniz tatbikatına katılacağını söyledi. 

 Sözcü, 5-17 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenecek İsveç'in ev sahipliği yapacağını ifade etti. 

 1972'den beri Baltık Denizi bölgesinde düzenlenen tatbikata bu yıl 45 savaş gemisi, 75 uçak ve yaklaşık 7 bin asker görev alacak. Kirby manevraların Baltık Denizi'nde güvenlik için "kritik olan ortak müdahaleyi güçlendirmek için benzersiz bir eğitim fırsatı sunduğunu" söyledi.

 Tatbikatta amfibi operasyonlar, denizaltılara karşı savaş, hava savunması, mayın temizleme, patlayıcı mühimmat imhası ile dalış ve kurtarma operasyonları uygulanacak. 

 Manevralar, ayrıca Baltık Denizi bölgesinde seyrüsefer özgürlüğünü ve güvenliği korumak için kritik olan birleşik müdahale kabiliyetini güçlendirmek için "benzersiz bir eğitim fırsatı" olarak görülüyor.

 Euronews'in haberine göre, manevralarda Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Polonya, İsveç, Türkiye, Büyük Britanya ve ABD'den askerler görev alacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2022, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER