banner6

"Biden, 2024'den aday olacak"

The Hill'in haberine göre, Joe Biden, Barack Obama'ya 2024'te aday olacağını söyledi.

"Biden, 2024'den aday olacak"

Washington merkezli haber portali The Hill'in açıklamadığı iki kaynağa dayandırdığı haberde, ABD Başkanı Biden'ın eski Başkan Obama'ya 2024'te yeniden seçilmeyi planladığını söylediğini söyledi. 

Obama'nın kabulü, Biden'ın muhtemelen ikinci dönem için yarışacağının en son göstergesi, başkanın kamuoyu önünde konuştuğu bir şey. Geçen ay Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında gazetecilere, 2020 seçimlerinde rakibi olan eski Başkan Trump'a karşı yarışmak için "çok şanslı" olacağını söyledi. 

Obama ve Biden arasındaki konuşmalara aşina olan iki kaynaktan biri, "[Biden] ikinci dönem için aday olmak istiyor ve bunu herkese açıkça bildiriyor" dedi. Kaynak, ayrıca Biden'ın bocalayan onay puanlarına rağmen, Trump'ı yenmek için en olası Demokrat aday olmaya devam ettiğini söyledi. 

79 yaşındaki Biden, 78 yaşında göreve başlayan en yaşlı başkandı ve aday olması halinde ikinci döneminin başında 82 yaşında olacak. Geçen hafta yayınlanan bir CNBC anketi, Amerikalıların yalnızca yüzde 38'inin Biden'ın başkan olarak yaptığı işi onayladığını, yüzde 53'ünün onaylamadığını gösteriyor. Özellikle ekonomide, Biden, yüzde 35'i ekonomiyi idare eden işini onaylarken ve yüzde 60'ı onaylamayarak daha düşük notlar alıyor. 

Demokrat bir stratejist ve Hunter College'ın kamu politikası programı yöneticisi Basil Smikle, “Çok şey, ara sınavların sonucuna bağlı olacaktır. Demokratlar ekonomide pek başarılı olmazsa, 2024'e zayıf bir konumdan girecek." dedi. 

Virginia Üniversitesi Miller Merkezi'nde başkanlık araştırmaları direktörü Barbara Perry, eski Başkanlar George W. Bush, Clinton ve Obama da dahil olmak üzere bir avuç modern başkanın zorlu zamanlardan başarıyla yeniden seçilmek için toparlandığını kaydetti. 

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER