Biden, Temmuz ortasında Ortadoğu'ya gidecek

Biden, 13-16 Temmuz ​​arasında S.Arabistan, İsrail ve Batı Şeria'yı ziyaret edecek.

Biden, Temmuz ortasında Ortadoğu'ya gidecek

ABD Başkanı Joe Biden, önümüzdeki ay, İsrail, Batı Şeria ve Suudi Arabistan'ı kapsayan ilk Ortadoğu ziyaretini yapacak.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'in Suudi Arabistan ziyareti kapsamında Veliaht Prens Muhammed bin Salman (MBS) ile görüşmesi de dahil olmak üzere Orta Doğu'ya ilk gezisinin ayrıntılarını doğruladı.

Biden yönetimi, daha önce ABD medyasında yer verilen gezinin 13-16 Temmuz ​​arasında gerçekleşeceğini duyurdu. Biden, İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria'yı da ziyaret edecek.

El Cezire'nin haberine göre, Biden'in Suudi Arabistan'da özellikle Veliaht Prens ile yapacağı görüşme, Cemal Kaşıkçı cinayeti bağlamında tartışma yaratacak. Zira ABD istihbaratı, cinayetin ardından, veliaht prensle doğrudan bağlantılı raporlar hazırlamıştı. 

Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğunda bir grup Suudi ajanı tarafından öldürüldü ve parçalarına ayrıldı. Suudi yetkililer, önce Kaşıkçı'nın binayı terk ettiğini iddia etti, ancak daha sonra kamuoyu baskısı üzerine orada öldürüldüğünü kabul etti.

2019'da bir BM soruşturması, Kaşıkçı cinayetinin “kasıtlı yargısız infaz” olduğu sonucuna vardı. Ancak, Riyad, cinayetin veliaht prens de dahil olmak üzere üst düzey yetkililerin onayı olmadan haydut ajanlar tarafından gerçekleştirildiğini savundu.

Ziyaret gündemindeki konular

Temmuz ayındaki ziyareti sırasında Biden'ın, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle artan yakıt maliyetlerini ve ülke içindeki enflasyonu kontrol altına almaya çalışırken, yaklaşan Kongre ara seçimi öncesinde Suudi petrol üretiminde bir artış sağlamaya çalışması bekleniyor. 

Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre yaptığı açıklamada, Biden'ın Cidde'deyken Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) artı Mısır, Irak ve Ürdün'ün bir toplantısına katılacağını söyledi.

Jean-Pierre, ABD Başkanının, "Riyad'ın Husi isyancılara karşı savaşan bir koalisyona liderlik ettiği Yemen'de devam eden BM arabuluculuğundaki bir ateşkes de dahil olmak üzere bir dizi ikili, bölgesel ve küresel meseleyi görüşeceğini" söyledi. 

Biden, ayrıca, "yeni ve gelecek vaat eden altyapı ve iklim girişimlerinin yanı sıra İran'dan gelen tehditleri caydırmak, insan haklarını ilerletmek ve küresel enerji ve gıda güvenliğini sağlamak da dahil olmak üzere bölgesel ekonomik ve güvenlik işbirliğini genişletme yollarını' da görüşecek. 

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2022, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER