Bilim insanlarından felaket uyarısı: Yüzyılın sonunda okyanusların yüzde 95'i yaşama elverişli olmayacak

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri gezegenimizi her geçen gün yaşanmaz hale getiriyor. Yeni bir çalışma, ülkelerin karbon emisyonları azaltmaması halinde 2100 yılında kadar küresel olarak okyanus ve denizlerin yüzde 95'inin yaşama elverişli olmayacağını ortaya koydu. Dünyada daha sıcak iklim koşullarının meydana geleceği ve okyanus yüzeylerinin giderek asitleşeceği konusunda uyaran uzmanlar, denizlerdeki canlı türlerinin büyük bir bölümünün yok olacağını söyledi. Ardından meydana gelen ekolojik felaket ise insanlar da dahil olmak üzere yaşam döngüsünde büyük bir yıkıma neden olacak.

Bilim insanlarından felaket uyarısı: Yüzyılın sonunda okyanusların yüzde 95'i yaşama elverişli olmayacak

ABD’de yer alan Northwestern Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, küresel ısınmanın gezegenimizdeki okyanusların benzeri görülmemiş bir şekilde ısınmasına ve asitlenmesine neden olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar bu durum nedeniyle yüzyılın sonuna doğru okyanusların yüzde 95’lik bir kısmının yaşama elverişli olmayabileceği konusunda uyardı.

İKİ KARBON EMİSYONU SENARYOSU OLUŞTURULDU

Nature dergisinde yayımlanan çalışma kapsamında araştırmacılar okyanuslşarın geleceğini daha iyi öngörmek için küresel okyanus iklimi modellerini kullanarak iki emisyon senaryosu oluşturdu.

Bunlardan ilkinde 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarının zirveye ulaştığı, ancak yüzyılın geri kalanında yavaşladığı varsayıldı. İkincisinde ise emisyonların önümüzdeki 80 yıl boyunca artmaya devam ettiği daha kötü bir senaryo analiz edildi.

EMİSYONLAR 80 YIL BOYUNCA AYNI ŞEKİLDE DEVAM EDERSE OKYANUSLARIN NEREDEYSE TAMAMINDA YAŞAM OLMAYACAK

İlk senaryo, mevcut okyanus yüzey koşullarının yüzde 36'sının 21. yüzyıl boyunca sabit kalacağını, bu şekilde kötü koşulların 2100'de ortadan kalkacağını gösterdi.

İkinci senaryoda ise küresel olarak okyanus yüzeylerinin yüzde 95’inin yaşanamayacak düzeyde olduğunu gösterdi. 

YÜZYILIN SONUNDA  DAHA ÖNCE GÖRÜLMEYEN İKLİMLER ORTAYA ÇIKACAK

Çalışmanın yazarları, “Geçen yüzyılda atmosferik karbondioksitteki değişim oranları, son 420 bin ile 300 milyon yılda görülen değişikliklerin çoğundan 2 üç kat daha yüksek ölçüde gerçekleşti  Bu durum, birçok deniz canlısını hali hazırda neslinin tükenmesine yol açtı. 'Bu hızlı çevresel değişim oranı, 21. yüzyılın sonunda, Dünya okyanusunun büyük bölümlerinin şu anda bulunmayan iklimleri yaşayabileceği ve bazı 21. yüzyıl iklimlerinin ortadan kalkabileceği anlamına geliyor” açıklamasını yaptı. (NTV)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER