banner6

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı öldü

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Halife bin Ziyad el Nahayan 73 yaşında vefaat etti.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı öldü

Emirlik haber ajansı WAM Twitter hesabından “Devlet Başkanlığı Bakanlığı 40 günlük yas ilan etti. Bayraklar yarıya indirilecek ve remi daireler ve özel kuruluşlar 3 gün kapalı olacağını ilan etti” dedi.

Şeyh Halife 2014’de geçirdiği kalp krizinden bu yana kamuoyu önünde çok az görünüyordu. Kardeşi Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bir Ziyad (MbZ) fiili lider olarak görülüyordu. 

MbZ Twitter mesajında “BAE erdemli bir oğlunu ve ‘günlendirme döneminin’ liderini ve kutlu yolculuğun muhafızını kaybetti” dedi.

BAE anayasasına göre, Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakan Dubai şeyhi Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum, yedi emirliğin yöneticilerinin 30 gün içinde yeni devlet başkanı seçene kadar ülkeyi yönetecek.

Şeyh Halife 2004’de Devlet Başkanlığına gelmişti. Abu Dabi şeyhliğine Veliaht Prens Şeyh Muhammed’in gelmesi bekleniyor.

Şeyh Halife El Ain kentinde 1948’de doğdu. 1969’da bölge hala İngiltere yönetiminde iken Abu Dabi başbakanı oldu. 1971’deki bağımsızlıktan sonra diğer görevlerinin yanı sıra savunma bakanı oldu ve 2004’de devlet başkanlığını üstlendi.

Dünyanın en zengin yöneticileri arasında olduğu belirtilen Şeyh Halife’nin kişisel serveti Forbes dergisinin 2008’deki listesine göre 19 milyar dolardı.

Şeyh Halifenin ilk eşi Şeyha Şamsa bint Suheyl el Mazrui’den 2 oğlu ve 6 kızı var.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER