banner6

Dört Avrupalı şirket Rusya'ya rubleyle ödeme yapmış

Rus doğal gaz devi Gazprom'a yakın bir kaynak, dört Avrupalı doğal gaz alıcısının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talebi üzerine Rus para birimi ruble ile ödeme yaptığını açıkladı.

Dört Avrupalı şirket Rusya'ya rubleyle ödeme yapmış

Bloomberg'e konuşan kaynağın verdiği bilgiye göre, Avrupalı 10 şirket Gazprom nezdinde ruble hesabı açtırdı.

İsminin gizli kalması koşuluyla bilgi veren kaynağa göre, birçok firmanın Kremlin'in bu talebini reddetmesine rağmen bir sonraki ödeme dönemi olan mayıs ayının ikinci yarısına kadar Polonya ve Bulgaristan'a uygulandığı şekilde doğal gaz sevkiyatı durdurulmayacak.  

Kaynağa göre, Rusya boru hatları vasıtasıyla Avrupa'da 23 ülkeye gaz tedarik ediyor.

Polonya ve Bulgaristan'a doğalgaz sevkiyatı rubleyle ödeme için Gazprom'un teklif ettiği mekanizmayı geri çevirmeleri nedeniyle bugün kesildi.

Avrupa Birliği'nin Rusya'ya Ukrayna'nın işgali dolayısıyla uyguladığı yaptırımlara karşılık olarak Rusya 1 Nisan'dan itibaren ödemelerin ruble ile yapılmasını talep etmişti.  

Gazprom, rubleyle ödemenin AB yaptırımlarını ihlal etmediğini belirtiyor.

Ancak AB, Kremlin'in teklif ettiği üzere Gazprom'da hem avro hem de ruble hesabı açmayı içeren mekanizmanın yaptırımları deleceği uyarısında bulunuyor.

Avrupa Komisyonu, AB şirketlerinin yaptırımları delmeden Rusya'nın doğal gaz tahsilatını ruble cinsinden yapma talebini karşılamak için ödemelerini dolar veya avro cinsinden yaptıktan sonra rubleye çevrilmesi halinde sorun olmayacağını belirtiyor.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Gazprom'un Polonya ve Bulgaristan'a yönelik doğal gaz sevkiyatını durdurmasını “haksız” ve “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

AB üyesi Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban, doğal gaz kesintisiyle karşı karşıya kalmamak için ülkesinin ithal ettiği doğalgazın bedelini rubleyle ödeyeceğini daha önce duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2022, 19:33

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER