banner6

Eski Devrim Muhafızları üyesi: "İstanbul ve Avrupa'da suikastlar planladık"

İran Devrim Muhafızları’nın uluslararası kolu Kudüs Güçleri’nin eski bir üyesi İstanbul, Almanya ve Fransa’da suikastlar planladıklarını itiraf etti.

Eski Devrim Muhafızları üyesi: "İstanbul ve Avrupa'da suikastlar planladık"

İran Devrim Muhafızları’nın uluslararası kolu Kudüs Güçleri’nin eski bir üyesi İstanbul, Almanya ve Fransa’da suikastlar planladıklarını itiraf etti.

Iran International’ın haberine göre, halen bur Avrupa ülkesinde gizli bir yerde tutulan bu kişi, İstanbul’da İsrail konsolosluğunda görevli bir diplomatı, Almanya'da bir Amerikan generalini ve Fransa’da da bir Fransız gazeteciyi öldürmek için Kudüs Gücü ile anlaştığını söyledi.

Bu kişi Kudüs Gücü'nden suikastlar karşılığında 150 bin dolar aldığını, suikastların tamamlanması durumunda da 1 milyon dolar verileceğinin vadedildiğini belirtti.

İsrail gazetesi Haaretz ise, İstanbul’da İsrail diplomatına yönelik suikast planının İsrail gizli servisi Mossad’ın katılımıyla engellendiğini yazdı.

Haaretz’in haberine göre İsrailli yetkililer suikastları planlamakla görevlendirilen Devrim muhafızları üyesinin Türkiye’de yakalandığını ve İran topraklarında sorgulandıktan sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Online platformlarda yayınlanan bir videoda, Mansur Resuli adlı bir İranlının 3 batılı hedefe suikast düzenlemek için İran tarafından Türkiye'ye gönderildiğini kabul ediyor.

Resuli’nin Kudüs Gücü’nün batılı hedefler ve İranlı muhaliflere karşı suikastlar yapmakla görevli gizli birimi 840. Ünite’nin üyesi olduğu belirtildi.

Kaynaklar, Resuli’nin suikastları gerçekleştirmek için uyuşturucu kaçakçılığı bağlantılarını kullanmasının emredildiğini kabul ettiğini de belirtti.

İran Devrim Muhafızları’nın ilk kurucularından olan ve halen ABD’de yaşayan muhalif siyasetçi ve gazeteci Muhsin Sazegara, son suikast girişimlerinin ABD tarafından Bağdat Havaalanına düzenlenen saldırıda öldürülen General Kasım Süleymani’nin intikamını alma girişimleriyle ilişkisi olabileceğini belirtti.

Kudüs Gücü komutanı Süleymani 3 Ocak 2020’de Bağdat Havaalanına düzenlenen bir SİHA saldırısında öldürülmüştü.

İranlı ajanların yurt dışı operasyonlarında uyuşturucu kaçakçılığı bağlantılarını kullanmalarının “yeni bir şey” olmadığını belirten Sazegara, “uzun bir süre İran uyuşturucu kaçakçıları ile çalıştı. Uyuşturucu kaçakçılığı-terörizm ağı Kabil’den karakaşa kadar uzanıyor” dedi.

Böyle bir birimin varlığı ilk kez kasım 2020’de İsrail basını tarafından duyuruldu. İsrail ordusu 840. Ünite’yi Suriye sınırına patlayıcılar yerleştirmekle suçladı.

Yine ABD’de sürgünde yaşayan İranlı muhalif gazeteci Ali Afşari ise Iran International’a yaptığı açıklamada, İran Devrim Muhafızlarının ilk baştaki “idealist Şii köktenci bir örgütten” “gangster, mafya benzeri bir örgüte” dönüştüğünü söyledi.

Afşari, “Devrim Muhafızları terörist operasyonlarından doğrudan sorumlu tutulmayı önlemek için uyuşturucu kaçakçılarını ve suç çetelerini kullanıyor” dedi.

İran ajanlarının İran’daki Arap ayrılıkçı hareketinin eski lideri Feracullah Şaab’ı Türkiye'de yakaladığı ve uyuşturucu kaçakçısı İranlı Zindaşti çetesinin yardımı ile İran’a kaçırdığı ileri sürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2022, 15:31

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER