banner6

Finlandiya Savunma Komitesi: "NATO üyeliği en iyi çözüm"

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö'nün NATO'ya üyeliğine ilişkin kararını yarın açıklaması bekleniyor.

Finlandiya Savunma Komitesi: "NATO üyeliği en iyi çözüm"

Finlandiya'da NATO'ya katılım konusunda halk desteği artarken, Parlamento Savunma Komitesi, ittifak üyeliğinin değişen güvenlik durumuna karşı “en iyi çözüm” olduğunu bildirdi.

On yıllardır NATO üyeliğine karşı olumsuz görüşlerin yaygın olduğu Finlandiya'da halk arasında ittifaka katılım konusunda destek artmaya devam ediyor.

İkinci Dünya Savaşında Sovyetler Birliği'ne yenilen ülkede son kamuoyu yoklamalarına göre halkın yüzde 76'sı NATO üyeliğine sıcak bakıyor.

Ankete katılanların yüzde 12'si bu fikre karşı çıkarken katılımcıların yüzde 11'i kararsız olduklarını belirtiyor.

“En iyi çözüm”

Finlandiya Parlamentosu Savunma Komitesi de ittifaka katılımın “en iyi çözüm” olduğu yolunda görüş belirtti.

Savunma Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Silahlı Kuvvetlerin iyi durumda olmasına ve ülke savunmasının gittikçe gelişmesine rağmen, Finlandiya'nın hâlâ “olası tehditlere karşı yeterli caydırıcılık sağlayamayan küçük bir ülke” olduğuna dikkat çekildi.

Savunma Komitesi Başkanı Petteri Orpo, Finlandiya'nın savunma yeteneklerinin iyi bir temele sahip olduğunu ancak “Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonundan sonra değişen güvenlik durumuyla” başa çıkmak için yetersiz olduğunu bildirdi.

Savunma Komitesi, NATO üyeliğinin “Rusya'nın askeri etkisine maruz kalma” olasılığını önemli ölçüde artıracağı tespitini de yaptı.

Üyelik tartışmaları 

Finlandiya'nın ittifaka üye olup olmayacağı konusundaki tartışmalar, politikacıların Avrupa'da kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle harekete geçmesiyle son aylarda alevlendi.

Bu eğilim, kamuoyunda da etkisini gösterdi ve NATO'ya katılmaya destek oranı Mart'ta yüzde 62'den bu ay yüzde 76'ya yükseldi.

Yarın açıklanması bekleniyor

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, 30 Nisan’da yaptığı açıklamada, ülkesinin NATO'ya üye olup olmamasına ilişkin vereceği kararı, 12 Mayıs'ta (yarın) açıklayacağını duyurmuştu.

Bölgedeki güvenlik durumunun değiştiğini belirten Finlandiya lideri, hükümet, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle görüştükten sonra kararını vereceğini kaydetmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022, 23:52

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER