banner6

Fransa: Macron ikinci dönem yemin etti

Macron, Elysee Sarayı'ndaki bir törenle Fransa Cumhurbaşkanı olarak ikinci dönemi için and içti ve ardından Invalides Bahçeleri'nde top ateşlendi.

Fransa: Macron ikinci dönem yemin etti

Emmanuel Macron, Elysee Sarayı'ndaki bir törenle Fransa cumhurbaşkanı olarak ikinci dönemi için andiçti.

Macron, yaptığı kısa konuşmada, dünya ve Fransa için benzeri görülmemiş zorluklarla dolu bir zamanda yenilik yapma ihtiyacından bahsetti ve ikinci döneminin sadece ilkinin devamı değil, “yeni” olacağını söyledi.

"Yorgun geleneklerden ve rutinlerden uzak, birlikte yeni bir üretken, sosyal ve ekolojik sözleşme inşa edebileceğimiz yeni bir yöntem icat etmemiz gerekiyor” diyen Macron, “saygı” ve “düşünce” ile hareket etme sözü verdi.

Toplantıya katılan 500 konuk arasında eski cumhurbaşkanları Francois Hollande ve Nicolas Sarkozy, eski başbakanlar Edouard Philippe, Manuel Valls, Alain Juppe ve Jean-Pierre Raffarin'in yanı sıra dini liderler ve diğer devlet adamları yer aldı.

Macron, 2017'de Fransa'nın en genç cumhurbaşkanı olarak iktidara geldiğinde söz verdiği reformları uygulamak ve Ukrayna'daki Rus savaşıyla uğraşmak gibi göz korkutucu bir gündemle karşı karşıya.

Eleştirmenlerin eski yatırım bankacısının yıpratıcı ve kibirli yöntemleri olduğundan şikayet ettiğini gördüğü ilk döneminden sonra daha kapsayıcı ve anlayışlı bir yönetim tarzına işaret ediyor.

Macron, Nisan ayında ikinci turda aşırı sağcı Marine Le Pen'e karşı oyların yüzde 58,5'ini almıştı.  

Zorluklar

El Cezire'de yer alan habere göre, Fransız gazeteci Pierre Haski, açılışın nispeten "mütevazı" ve sade bir olay olduğunu söyledi. Haski, “[Fransa'nın karşı karşıya olduğu] krizlere karşı harekete geçecek ikinci bir görev süresi için kendisini mütevazi, yeni bir başkan olarak göstermeye çalışıyor; Ukrayna'ya karşı savaş, pandemi, iklim değişikliği ve karşı karşıya olduğu iç sosyal ve demokratik zorluklar var” dedi.

Haski, Macron'un karşılaşacağı en büyük iç zorluklardan birinin Ukrayna'daki savaşın serpintisi sırasında yükselen enflasyon olduğunu söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2022, 15:38

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER