Fransa: Sonuçlar Macron cephesinde şoka yol açtı

Fransa’da dün tamamlanan Ulusal Meclis seçimleri, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u destekleyen Ensemle İttifakında büyük bir şoka yol açtı.

Fransa: Sonuçlar Macron cephesinde şoka yol açtı

Macron destekçileri, Cumhurbaşkanının yurttaşları “açık ve sağlam” bir güç vermeye çağırmasına rağmen alınan sonucun ağırlığı altında ezildi.

Gözlemciler, bu sonuçlara göre, Macron’un ikinci beş yıllık görev süresinin zor geçeceğini belirtiyor. Aynı kaynaklar, başta emeklilik reformu olmak üzere Macron’un tasarladığı birtakım reformların suya bile düşebileceğini ifade ediyor. 

Sessizliğe bürünen Macron cephesinden gelen duyumlar, yönetimin “tam bir felce uğramasından” korkulduğunu gösteriyor ve bir yıl sonra Ulusal Meclis’in feshedilerek yeniden seçimlere gidilmesi ihtimaline işaret ediyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan kesin olmayan verilere göre, Macroncu Ensemble (Birlikte) İttifakı, 577 üyeli Meclis’te 246 sandalye kazanarak, 289 kişilik mutlak çoğunluğun gerisine düştü. 

Macroncu cephenin görev süresi sona eren Meclis’te 350 sandalyelik bir güce sahip olduğu düşünülürse yenilginin boyutu daha da iyi ortaya çıkıyor.

Kazanılan sandalye sayısı, seçim öncesi kamuoyu yoklamalarında çıkan sonuçların bile gerisinde kaldı. 

Kamuoyu yoklamaları, Macron Koalisyonun 295’e kadar sandalye kazanabileceğine işaret ediyordu ve bu da Ensemble İttifakını ümitlendiriyordu.

Sonuçta, Macron cephesi Meclis’te birinci siyasî güç olsa da General de Gaulle ile başlayan Beşinci Cumhuriyet dönemimin en zayıf çoğunluğunu elde etti.

Calvados seçim bölgesinde yüzde 52,46 oy alarak yeniden seçilen Başbakan Elisabeth Borne, “Benzersiz bir durum. Beşinci Cumhuriyette böyle bir Meclis yapısı hiç olmamıştı” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Ensemble’ın en büyük rakibi Radikal Solcu lider Jean-Luc Mélenchon’un Boyun Eğmeyen Fransa Partisinin önderliğinde bir araya gelen Komünistler, Sosyalistler ve Çevrecilerden oluşan Nupes İttifakı (Yeni Sosyal ve Ekolojik Halk Birliği), 142 sandalye kazandı ve o da iddiasını kaybetti. Bu sonuçla, Mélenchon, Başbakan olma hayaline veda etti.

Seçim sonuçlarına ilişkin öngörülerin açıklanmasından sonra konuşan Mélenchon, “Hiç beklenmeyen, hiç duyulmamış bir durum ortaya çıktı. Cumhurbaşkanını destekleyen parti, kesinlikle bozguna uğradı ve hiçbir çoğunluk oluşmadı” dedi.

Taraftarlarına hitaben bir konuşma yapan Mélenchon, “Bir kez daha küçümsendiğimizi gözlüyoruz” dedi ve aşırı sağı engelleyen baraj olma iddiasındaki Macronculuğun uğradığı “ahlakî bozgunun” herkese ders olması gerektiğini ve aslında Macronculuğun aşırı sağın güçlenmesini sağlayan başlıca sebep olduğunu söyledi.

Seçimlerin en büyük kazananı aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi odu. Bir önceki Melis’te sekiz milletvekili bulunan Ulusal Birlik, 89 sandalye kazanarak, görülmemiş tarihî bir başarıya imza attı.

Partinin lideri Marine Le Pen, “Hedeflerimizden biri Macron’u azınlık Cumhurbaşkanı haline getirmekti” diyerek sevincini dillendirdi.

Pas-de-Calais seçim çevresinde yaklaşık yüzde 65 oyla yeniden seçilen Le Pen, taraftarlarına hitap ederken, Ensemble ve Nupes İttifaklarını kastederek, “Yukarıdan ve aşağıdan yıkıcılara karşı sert, sorumlu, yapıcı ve kurumlara saygılı bir muhalefet yapacaklarını” söyledi.

Cumhuriyetçiler ile Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği adlı Merkez Sağ oluşum 64, Sol 13 ve Sağ 9 sandalye ile yeni Mecliste temsil edilecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER