banner6

G7, Belarus'u kolaylaştırıcı rol oynamaktan vazgeçmeye çağırdı

G7 Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da zorla kabul ettirmek istediği sınırları tanımayacaklarını açıkladı.

G7, Belarus'u kolaylaştırıcı rol oynamaktan vazgeçmeye çağırdı

Almanya’da toplanan G7 ülkelerinin Dışişleri Bakanları, Belarus’a “Rusya’nın müdahalesini kolaylaştırmaya son vermesi ve uluslararası taahhütlerine saygı göstermesi” çağrısında bulundu.

G7 Dışişleri Bakanları, ”Rusya’nın Ukrayna’da zorla kabul ettirmek istediği sınırları asla tanımayacağını” açıkladı.

Almanya’nın Wangels kentinde üç gündür toplanan G7 Bakanları, bugün ortak bir açıklama yaparak, “Kırım da dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini koruma yükümlülüğünü sürdüreceklerini” bildirdi.

G7’nin dönem başkanlığını yapan Almanya’nın Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, “Söz konusu kendi toprakları olduğu için karar verme yetkisinin Ukrayna’nın kendisine bağlı olduğunu” söyledi.

Baerbock, düzenlenen basın toplantısında, “Ülkede barış ve özgürlüğü güvence altına almak için Ukrayna’nın uygun göreceği önlemleri destekleyeceğiz” dedi.

Bakanlar, “Ukrayna’nın kışkırtması olmaksın savaşı başlatan Rusya’nın eylemine ve yol açtığı can kayıplarına ile acılara son vermesini” istedi.

G7, Belarus’u da “Rusya’nın müdahalesini kolaylaştırmaya son vermeye ve uluslararası taahhütlerine saygı göstermeye” çağırdı. 

Almanya, Kanada, ABD, Fransa, İtalya, Japonya ve İngiltere Dışişleri Bakanları ayrıca, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından dile getirilen kimyasal, biyolojik ve nükleer silah kullanma tehditlerini kınadı.

Bakanlar, Rusya’nın özellikle bağımlı bulunduğu sektörlerde ekonomik yaptırımları artırma vaadinde bulundu ve Çin’i de “bu önlemleri dinamitlememeye” çağırdı.

G7’nin sonuç bildirisinde, “Çin’i Ukrayna’ya karşı saldırısında Rusya’ya yardım etmemeye, Rusya’ya konan yaptırımları baltalamamaya, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemini haklı çıkarmamaya ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını meşrulaştırmak için haber çarpıtması, yanlış bilgilendirme ve başka yollara başvurmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz” dendi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2022, 17:39

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER