banner6

G7 ülkeleri Ukrayna'ya yardımı görüşüyor

Avrupa Birliği, Ukrayna'ya 500 milyon avroluk yeni bir askerî yardım paketi açıkladı.

G7 ülkeleri Ukrayna'ya yardımı görüşüyor

G7 ülkeleri Dışişleri Bakanları Rusya’ya karşı zafer kazanıncaya Ukrayna’yı desteklemeyi devam edeceklerini duyurdu.

Bu arada, Avrupa Birliği de Kiev’e 500 milyon dolarlık ek askerî yardım yapılacağını açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, Almanya’nın Wangels kentinde yapılan toplantı çerçevesinde yaptığı açıklamada, “Biz Rusya’ya karşı savaş halinde değiliz. Rusya, Ukrayna ile savaş halinde. Bir saldıran, bir de saldırılan var. Biz saldırılanı destekliyoruz” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss da, “Kremlin’e yaptırımları artırarak ve Ukrayna’ya daha fazla silah vererek Vladimir Putin üzerindeki baskıyı sürdürmek çok önemli” diye konuştu.

Avrupa Birliği’nin Dışişleri Bakanı konumunda bulunan ve toplantıya katılan Josep Borrell de Kiev’e 500 milyon avroluk ek askerî yardım yapılacağını açıkladı.

Avrupa Birliği’nin 24 Şubat’ta Rusya’nın taarruzunun başlamasından bu yana Ukrayna’ya verdiği askerî yardımın tutarı böylece 2 milyar avroya ulaştı.

Borrell, “Reçete açık. Rusya’ya karşı daha fazla yaptırım, Kiev’e daha fazla destek, savaşın sonuçlarının gıda ve enerji fiyatları üzerindeki etkisi konusunda yanlış bilgilendirmeye karşı çıkmak ve Rusya’yı daha fazla izole etmek için çalışmaya devam etmek” dedi.

Dünyanın en zengin yedi ülkesi olan Almanya, Fransa, İtalya, ABD, Kanada, Japonya ve Kanada ile Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları, Almanya’da toplandı.

Toplantının konusu, Rusya karşısında Ukrayna’ya karşı nasıl daha fazla destek verilebileceği.

Bakanlar ayrıca, savaşın özellikle Afrika ülkeleri olmak üzere yoksul ülkeler üzerindeki etkisini ve dünya gıda krizi tehlikesini de görüşüyor.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER