İngiliz Genelkurmay Başkanı uyardı: "Hazır olmalıyız"

İngiltere'nin yeni Genelkurmay Başkanı, Ukrayna-Rusya savaşının ortasında İngiliz askerlerinin “bir kez daha Avrupa'da savaşmaya hazırlanmaları gerekebileceği" konusunda uyardı.

İngiliz Genelkurmay Başkanı uyardı: "Hazır olmalıyız"

General Sir Patrick Sanders, orduya gönderdiği bir mesajda, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı “doğrudan ve karada savaşları kazanmaya hazır olarak Birleşik Krallık'ı korumak temel amacımızın altını çiziyor” dedi.

Ordunun en üst kademesini yeni devralan Sanders, kendisini 1941'den bu yana “Avrupa'da bir kıtasal gücü içeren bir kara savaşının gölgesinde” ordunun komutasını üstlenen ilk genelkurmay başkanı olarak tanımladı. General Sanders, “Artık müttefiklerimizle birlikte savaşabilecek ve Rusya'yı savaşta yenebilecek bir ordu oluşturmak için kaçınılmaz bir zorunluluk var" diye yazdı. 

Belarus birliklerini de içeren bir durum

New York Post'un haberine göre, Avrupa Analiz Merkezi'nde Transatlantik Savunma ve Güvenlik Programında kıdemli danışmanlarından Mark Voyger, "Endişe, Putin'in Lukaşenko'ya baskı yapmaya ve Belarus birliklerini içeren daha agresif eylemler başlatması için bir tavır almaya zorlamaya çalışmasıdır" dedi. 

Voyger, Belarus'un, Haziran ve Temmuz aylarında Gomel bölgesinde düzenleyeceği askeri tatbikatların, muhtemelen yaklaşmakta olan bir işgali örtbas etmek olduğunu belirtti ve ekledi: "Bu tatbikatlar ciddi endişelere neden olacak çünkü ne yazık ki Rusya ve müttefikleri saldırgan eylemlerini örtmek için askeri tatbikatları sürekli olarak maske olarak kullanıyor." 

Daha önce iki kez Rusya, ülkenin Kırım yarımadasını işgal ettiği 2014 yılında ve geçen yıl Ukrayna sınırına 150.000'den fazla askerin Ukrayna sınırına yerleştirildiği “tatbikatlar” da dahil olmak üzere, daha sonra gerçek saldırılara yol açacak askeri tatbikatlar yapacağını söyledi. Bu tatbikatların sonuncusu 24 Şubat'ta işgal operasyonuna yol açtı. 

Voyger, Irak ve Afganistan'da ABD ordusu danışmanıydı ve ABD'li Senatör Mitt Romney'in (R-Utah) eski başkanlık kampanyasında çalıştı.

Putin'in en yakın müttefiki Lukaşenko, geçen ay, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya silah sağlamaya devam etmesinin III. Dünya Savaşı'na yol açabileceği uyarasında bulunmuştu.

Belarus savaşa girmemiş olsa da, Rus kuvvetleri ülkenin topraklarını Ukrayna'ya yönelik saldırılarının bir kısmı için hareket noktası olarak kullandı.

Voyger, "Ancak bu durumda, Rusya asker sıkıntısı çekiyor, bu nedenle herhangi bir ek birlik, özellikle kuzeyden yeniden saldırabilirlerse, potansiyel olarak Belarus birliklerini kullanarak potansiyellerine büyük katkı sağlayacaktır" dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER