banner6

İran meclis başkanının kızının İstanbul'a alışveriş ziyareti başına dert açtı

Kızının bebek çamaşırı almak için Türkiye'yi ziyaret etmesi nedeniyle, İran Meclis Başkanı Muhammed Bager Galibaf’ın istifası istendi.

İran meclis başkanının kızının İstanbul'a alışveriş ziyareti başına dert açtı

Kızının bebek çamaşırı almak için Türkiye'yi ziyaret etmesi nedeniyle,  İran Meclis Başkanı Muhammed Bager Galibaf’ın istifası istendi.

Iran International’ın haberine göre, Galibaf’ın eşi kızı ve damadı Salı günü İstanbul  ziyaretinden büyük bir bebek çamaşırı seti ile döndü.

Bunun üzerine sosyal medyada, İran'da kolaylıkla bulunabilecek bu ürünleri almak için Türkiye'ye giden Galibaf’ın ailesi ve kendisi büyük eleştirilere muhatap oldu.

Sosyal medyada 2017 yılında cumhurbaşkanlığı adayları arasındaki bir televizyon tartışmasında Galibaf’ın alışveriş için İtalya’ya giden eski bakanlardan birisini eleştirdiği görüntüler de yayınlandı. Galibaf görüntülerde “ekonomimizin böyle iyiye gideceğini düşünüyor musunuz, Asla!” diye bağırırken görülüyor.

Eleştirilerde ülkede yüzde 40 civarında seyreden enflasyon ve on milyonlarca insanın geçim sıkıntısı çektiği de belirtildi.

Reformist yazar Abbas Abdi, suçlamaların çok kötü olması nedeniyle Galibaf’ın kesinlikle istifa etmesi gerektiğini belirttikten sonra, yerine geleceğin daha da kötü olduğunu söyleyerek, “dolayasıyla istifasını önermiyorum” dedi.

İran İslam devriminden sonra 1979’da ABD'nin Tahran büyükelçiliğini basan radikal öğrencilerin liderlerinden olan yazar Abbas Abdi, bu tür yolsuzlukların küçük bir çevre ile sınırlı olmadığını, “İran siyasi ve toplumsal sisteminin neredeyse bütün alanlarını yıktığını” belirtti.

Galibaf’ın oğlu İlyas bile kız kardeşinin İstanbul gezisini eleştirdi, ancak babasının kız kardeşinin yaptıkları ile yargılanmaması gerektiğini ileri sürdü.

İlyas, “kız kardeşim ve eşi, özellikle insanların karşı karşıya bulunduğu mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde,  tümüyle yanlış bir şey yaptı” dedi.

Eski Devrim Muhafızları Hava kuvvetleri komutanı olan Galibaf daha önce de birçok yolsuzluk olayını karıştı. 

Tahran belediye başkanlığı yaparken birçok yardımcısı ve yakın çevresinden kişi 20-30 yıl hapis cezasına çarptırılırken, İran lideri Ayetullah Ali Hamanei’ye yakın olduğu için,  kendisi hakkında hiçbir dava açılmadı.

Galibaf belediye başkanlığı döneminde eşinin yardım kuruluşuna yaklaşık 100 milyon dolar para yardımı yapmanın yanı sıra, 71 bin metre kare arazi verdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2022, 21:22

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER