İsrail, Arap coğrafyasından gelen Yahudilerin tarihi için kaynak ayırdı

İsrail hükümeti, Arap ülkelerinden ve İran'dan gelen Yahudi topluluklarının tarihini ve mirasını korumak için 2 milyon dolara yakın kaynak ayırdı.

İsrail, Arap coğrafyasından gelen Yahudilerin tarihi için kaynak ayırdı

Başbakan Naftali Bennett, “Benim için, bu benim mirasım... Hepimiz Fas'taydık. Hepimiz Avrupa'daydık. Hepimiz Irak ve Etiyopya'ya gittik. Hepimiz Yahudiyiz. Halkımızın büyük bir bölümünün hafızasının ve mirasının korunmasına yönelik bu program çok büyük önem taşıyor" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığına göre, 20. Yüzyılda, İran'ın yanı sıra Irak, Libya, Yemen dahil olmak üzere 850 binden fazla Yahudi'nin Arap topraklarında yerlerinden edildiği tahmin ediliyor. 

Sosyal Eşitlik Bakanı Meirav Cohen ile Kültür ve Spor Bakanı Chili Tropper tarafından yönetilecek kaynak, 1950'lerde göç eden Arap ve İran Yahudileri ile topluluklarının modern Yahudi tarihinin bir parçası haline gelmelerini ve bütünleşmelerini sağlamak için hikayelerini kaydetmeyi amaçlıyor. 

Bakan Cohen, “Ne yazık ki, vatandaşlarının yaklaşık yüzde 50'sinin Arap ülkeleri ve İran'dan veya göçmenlerin soyundan geldiği bir ülkede, Yahudi topluluklarının tarihi ve mirası yeterince aktarılmamış ve mirası kamuoyunda gerektiği gibi yerleştirilmemiş. Bu, yaşam tecrübesi yeterince duyulmamış bir kuşağa ait. Kaynak, bu tarihi adaletsizliği giderme yolunda atılmış bir adımdır” dedi.

Cohen, ülkedeki lise mezunlarının Farhud, Irak Yahudilerine karşı yürütülen Sihirli Halı Operasyonu, Yemenli Yahudilerin İsrail'e hava nakliyatı veya Yahudi Yemenli şair Haham Şalom Shabazi gibi kişilikler ve kavramlara aşina olmamalarından yakındı. 

Kaynak tahsisinin ardından hükümet, Tel Aviv'deki Anu Yahudi Halkı Müzesi'ne, Arap ülkeleri ve İran'daki Yahudi topluluklarının mirasının araştırılması ve belgelenmesine yönelik bir arşiv için acilen bir program uygulaması talimatı verdi. Projenin bir parçası olarak, Arap ülkelerinden gelen göçmenlerin tanıklıklarından oluşan bir veri tabanı oluşturulacak. 

Bakan Chili Tropper, “Bu topluluklardan gelen göçmenlerin çoğunun ileri yaşı gözönüne alındığında bu projeyle ilgili aciliyet var. Proje İsrail'deki her eve açık olacak ve bu sorunun eğitim sisteminde de ele alınmasını sağlayacak" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER