banner6

İsrail basını: Putin Lavrov’un sözleri nedeniyle özür diledi

İsrail basını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Hitler’in Yahudi kökenleri olduğu” şeklindeki sözleri nedeniyle özür dilediğini yazdı.

İsrail basını: Putin Lavrov’un sözleri nedeniyle özür diledi

İsrail basını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Hitler’in Yahudi kökenleri olduğu” şeklindeki sözleri nedeniyle özür dilediğini yazdı.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, İsrail başbakanlık bürosundan yapılan açıklamada,  Putin’in bugün İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile yaptığı telefon görüşmesinde, Lavrov’un hafta başındaki karışıklık çıkaran yorumları nedeniyle özür dilediği belirtildi.

Açıklamada “Başbakan Putin’in Lavrov’un sözleri nedeniyle dilediği özrü kabul etti ve kendisinin Yahudi halkı hakkındaki ve soykırımın hatırası ile ilgili görüşlerini açıklığa kavuşturması nedeniyle teşekkür etti” denildi.

Bennett ayrıca Putin’den Ukrayna'daki Mariupol kentindeki sivillerin tahliyesi için “insani seçenekleri incelemesini” istedi. Başbakanlık bürosu, bu isteğin Bennett’in Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin ardından gündeme getirildiğini belirtti.

Putin ise Rus güçlerinin sivillerin kentten tahliyesine izin vereceğini söyledi.

Ancak Kremlin’den görüşme ile ilgili yapılan açıklamada Putin’in özür dilediği konusuna yer verilmedi.

Kremlin açıklamasında Putin’in Bennett ile “tarihsel hatıra”, soykırım ve Ukrayna'daki durumla ilgili görüştüğü belirtildi.

Putin bu sabah erken saatlerde de İsrail Devlet Başkanı İsak Herzog’a İsrail’in bağımsızlık günü nedeniyle bir kutlama mesajı gönderdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un “Hitler’in de Yahudi kanına sahip olduğunu” söylemesi üzerine iki ülke arasındaki ilişkiler gerginleşmişti.

Rusya'nın İsrail büyükelçisi İsrail Dışişleri Bakanlığına çağrılarak “açıklama” istenirken, başbakan Bennett Lavrov’un sözlerini “affedilemez” diye nitelemişti.

Ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı İsrail paralı askerlerinin Ukrayna’da neo-Nazi Azov taburları milisleri ile omuz omuza Rus güçlerine karşı savaştığını ileri sürmüştü.

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid ise Rusya hükümetinin İsrail hükümetinden ve soykırım kurbanlarından özür dilemesi gerektiğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2022, 22:46

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER