İsrail'de ufukta yine bir seçim var

Parlamentoda çoğunluğu kaybeden çok partili koalisyon, olası bir güven oylamasına muhatap olmamak için seçim kararı aldı.

İsrail'de ufukta yine bir seçim var

İsrail, bölünmüş koalisyon hükümetinin ayakta kalamayacağı sonucuna varmasının ardından, dört yıldan kısa bir süre içinde beşinci genel seçim yapacak.

Önemli bir siyasi gelişme de, Başbakan Naftali Bennett, mevcut koalisyon mutabakatı kapsamında Dışişleri Bakanı ve Alternatif Başbakan Yair Lapid ile yer değiştirecek.

Yorumcular, Ekim ayı sonunda bir seçim yapılabileceğini söylüyor.

Seçim kararı, İsrail tarihindeki en çeşitli koalisyonun çöküşün eşiğinde olduğuna dair haftalarca süren spekülasyonların ardından geldi. Bennett'in kendi sağcı Yamina partisinin bir üyesinin koalisyondan ayrılarak 120 sandalyeli Knesset'te (parlamento) azınlıkta kalmasının ardından önümüzdeki hafta önemli bir oylama kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Bennett, Knesset'in feshedilmesinin, oylamayla tehlikeye atılan geçici yasaları genişlettiği için İsrail'in güvenliği için "doğru kararı" verdiğini söyledi.

Koalisyon haftalardır bocalıyordu. Geçen hafta, Yamina Milletvekili Nir Orbach, hükümetin "[İsraillilerin] moralini yükseltme" ana görevinde başarısız olduğunu söyleyerek istifa etti. Diğerleri de isyan etmekle tehdit etmişti.

Dün gece yapılan açıklama hükümet üyelerini de şaşırttı. Times of Israel'in haberine göre, ne savunma ne de içişleri bakanları karardan haberdardı.  

Knesset'i feshetme tasarısı önümüzdeki hafta oylanacak. Beklendiği gibi geçerse, Bennett merkezci Yair Lapid'in geçici başbakan olmasının yolunu açacak.

Netanyahu sevindi

İki lider, İsrail'de uzun süredir başbakanlık yapan Benjamin Netanyahu'yu deviren bir dizi sonuçsuz seçimin ardından bir yıldan biraz uzun bir süre önce koalisyonu kurdu.

Koalisyon, siyasi yelpazenin dört bir yanından sekiz partiden bir araya getirildi ve yalnızca Netanyahu'nun bir hükümet kurmasını imkansız hale getirme arzusuyla birleşti.

Şu anda reddettiği yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanan Netanyahu, seçim kararını "milyonlarca İsrail vatandaşı için harika bir haber" diye niteledi. "Bu hükümet eve gidiyor" diyerek, Likud partisinin başkanlığında "geniş, ulusal bir hükümet" kuracağını da söyledi.

Geçen hafta, İsrail Kanal 12 TV anketinin sonuçları, Netanyahu liderliğindeki bir bloğun yeni bir seçimde çoğu sandalyeyi kazanacağını, ancak yine de çoğunluktan iki eksik olduğunu gösteriyor.

Lapid'in Türkiye ziyareti 

Bu arada, seçime kadar başbakanlık görevini üstlenmesi öngörülen İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in 23 Haziran'da Türkiye'ye geleceği açıklanmıştı. 

Türkiye Dışişleri'nin açıklamasında  "Ziyaret çerçevesinde yapılacak temaslarda ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konular ele alınacağı" belirtilmişti. 

İsrail'deki son gelişmenin bu ziyareti etkileyip etkilemeyeceği henüz belli değil. 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER