Kazakistan’da anayasa değişiklikleri büyük çoğunlukla kabul edildi

Devlet başkanının akrabaları resmi görev alamayacak.

Kazakistan’da anayasa değişiklikleri büyük çoğunlukla kabul edildi

Kazakistan’da dün yapılan referandumla, önerilen anayasa değişiklikleri büyük bir oy çokluğu ile kabul edildi.

El Cezire’nin haberine göre, ulusal seçim komisyonu başkanı Nurlan Abdirov bugün yaptığı açıklamada, “referandumun geçerli olduğunu” belirtilerek, önerilen anayasa değişikliklerinin yüzde 77 oy oranı ile kabul edildiğini söyledi.

Referanduma katılım oranı yüzde 68 olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ocak ayındaki darbe girişimini önledikten sonra anayasada değişiklikler yapılması için referandum yapılmasını önermişti.

Referandumda değişikliklerin kabul edilmesi ile Tokayev’in eski devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in gölgesinden çıkmak için güç kazandığı belirtiliyor.

Gözlemciler, referandumu Tokayev'in ikinci kez devlet başkanı seçilmesi için bir prova olarak da görüyor.

Tokayev, referandumda oy kullanmadan önce yaptığı açıklamada anaya değişiklikleri ile siyasal sistemin merkezi bir yapıda olmaktan çıkacağını ve “süper devlet başkanlığı” sisteminin sona ereceğini belirtmişti. Tokayev, “devlet ve toplum arasındaki ilişkilerin yapısı değişiyor, insan halkları ilk sıraya konuluyor” dedi.

Nazarbayev, devlet başkanlığından ayrıldıktan sonra bile anayasal “elbaşı” yani “devletin başı” sıfatını korumuştu. Yeni anaya değişiklikleri ile bu statü kaldırıldı.

Anaya değişiklikleri ile devlet başkanının akrabalarının resmi görev alması da yasaklanıyor. Nazarbayev’in akrabaları ve damadının ailesinin üyeleri devlette üst düzey görevler almıştı. Ancak ocak ayındaki darbe girişiminin bastırılmasından sonra Nazarbayev’in kızı, damadı ve diğer aile üyeleri devletteki görevlerinden istifa ettirildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER