Kiev, güvenlik sağlanması halinde tahıl ihracatı yapılacağını duyurdu

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Alexey Danilov, Ukrayna'nın tahıl ihracatına ancak kendi güvenliği sağlandığında devam edeceğini söyledi.

Kiev, güvenlik sağlanması halinde tahıl ihracatı yapılacağını duyurdu

Danilov, ulusal televizyonda yaptığı konuşmada, Ukrayna Dışişleri Bakanlığının “ilk konunun güvenlik, ikinci konunun güvenlik, üçüncü konunun da güvenlik olduğunu açıkça belirten” açıklamasına dikkat çekti.

Danilov, ”Bu sorun çözülmezse, ülkemizin güvenliği sağlanmazsa hiçbir tahıl bir yere gitmez. Çünkü bizim için güvenlik konusu bir numaralı önceliktir (…) Kimse dünyanın aç kalmasını istemiyor” dedi.

Ukrayna ve Rusya, birbirlerini tahıl ihracatını engellemekle suçluyor.

Kiev ve Batılı destekçileri, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarını bloke ederek Rusya'nın küresel gıda krizini şiddetlendirdiğini iddia ediyor.

Moskova, tahıl taşıyan gemiler için güvenli geçiş sağlamaya hazır olduğunu ve kesintinin Ukrayna ordusu tarafından kıyı şeridinde mayın döşenmesinden kaynaklandığını ifade ederek, bu iddiaları reddediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Ankara’da, “Rusya’nın her gün tahılın çıkışı için koridor açtığını ve Ukrayna limanlarından ayrılan gemilerin güvenliğini Türkiye ile koordinasyon içinde sağlamaya hazır olduğunu” söylemişti.

Lavrov, “Fakat Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in açıklamalarına bakarsanız, mayın temizleme çalışmaları ile ilgilenmek istemediğini açıkça söylediğini görürsünüz. Problem bizde değil” demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER