banner6

Lavrov: "Kiev silahla doldurulursa müzakereler sonuç vermez"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev’in silahla doldurulmaya devam etmesi halinde Ukrayna ile ilgili müzakerelerin sonuç vermesinin pek olası olmadığını söyledi.

Lavrov: "Kiev silahla doldurulursa müzakereler sonuç vermez"

Moskova’yı ziyaret eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında konuşan Lavrov, Moskova’nın Ukrayna konusunda müzakere yoluyla bir çözüme ulaşılmasından yana olduğunu söyledi.

Lavrov, “Jeopolitik bölgeye bakacak olursak, her şey Rusya’yı zapt etmek adına ve tam da bu amaçlarla yapıldı. Uzun yıllar boyunca Ukrayna ülkemizin rahatsız edilmesi ve engellenmesi amacıyla bir sıçrama tahtası olarak kullanıldı” dedi.

Kiev’in Azovstal fabrikasının duvarı önünde Rusya ile görüşme teklifini “teatral bir jest” olarak nitelendiren Lavrov, “Ukraynalılar her şeyi sahnelemeyi seviyor. Görünüşe göre yine yürek burkan bir sahne sergilemek istediler” diye konuştu.

Lavrov, BM ve uluslararası toplum için kader anının geldiğini, ya tüm ülkelerin BM tüzüğüne uyacağını ya da birileri tarafından dayatılan kurallara uyulacağını ifade etti.

Lavrov, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerde şu aşamada arabuluculardan bahsetmek için erken olduğunu söyledi.

Lavrov, “10-12 gün önce verdiğimiz ve Ukraynalı müzakerecilerin hâlâ kendi devlet başkanlarına iletmediği taslak belgenin son hali konusunda yanıt almak istiyoruz” dedi.

Rus bakan, Moskova müzakere yoluyla çözümden yana olmasına rağmen genel olarak bakılacak olursa, Ukrayna tarafının müzakerelerle pek ilgilenmediğinin anlaşıldığını da sözlerine ekledi.

Lavrov, Ukrayna halkına yardım etmek konusunda BM ve Kızıl Haç ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinde yaşananlar bağlamında Avrupa’da olanları konuştuklarını belirten Rus bakan, ayrıca Guterres’e Ukrayna’daki durumun uluslararası arenadaki diğer süreçlerden ayrı tutulmadan ele alınması yönündeki anlayışından dolayı minnettar olduklarını ifade etti.

Rus Dışişleri Bakanı, Ukrayna’daki durumun “NATO’nun sınır tanımadan genişlemesinin bir sonucu olduğunu” ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 19:04

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER