Lavrov, Sırbistan'a uçamadı

Lavrov'un ziyareti, Yugoslavya Cumhurbaşkanı Vucic'in yürüttüğü temaslara rağmen gerçekleşemedi.

Lavrov, Sırbistan'a uçamadı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un Sırbistan'a yapacağı ziyaret üç ülkenin hava sahası engeline takıldı. 

Czechia'nın haberine göre, Karadağ, Makedonya ve Bulgaristan, Lavrov'un bugün Belgrad'a yapacağı resmi ziyaret öncesinde hava sahasının kullanılmasına izin vermedi. 

Lavrov, diğerlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği ile görüşeceği iki günlük ziyaret için bugün Sırbistan'a gidecekti. 

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabivova, Rus bakanın ziyaretine ilişki durumu "çok karmaşık" olarak tanımladı ve gezisinin lojistiğinin Cumhurbaşkanı Vucic tarafından yürütüldüğünü söyledi. Başbakan, "Avrupa'daki ve dünyadaki durum gerçekten inanılmaz. Bir ülkenin cumhurbaşkanı, bir dışişleri bakanının yolculuğunun lojistik sorunları gibi şeylerle uğraşmak zorunda kalıyor. Gerçekten inanılmaz bir durum bu" diye konuştu. 

"Işınlanma becerisi"

İsmi açıklanmayan bir Rus diplomat, Interfax'ın, Lavrov'un gezisinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin sorulması üzerine, "Işınlama becerileri henüz diplomasimiz tarafından kontrol edilmiyor" dedi.

Rus haber ajansları, dün akşam saatlerinde, Lavrov'un Belgrad programının iptal edildiği haberini geçtiler. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine 8 Haziran’da Ankara’yı ziyaret etmesi bekleniyor. 

Vucic, halka seslenecek

Yugoslavya Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Vucic'in bugün Rusya'nın Belgrad Büyükelçisi Alexander Botan-Kharchenko ile görüşeceğini duyurdu. Vucic'in, daha sonra da konuyla ilgili olarak televizyonda halka sesleneceği belirtildi. 

Vucic, daha önce Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendirdi ve ona göre "Batılı güçler onlarca defa aynı suçu işlendi." Bu bağlamda 1999 yılında Yugoslavya'nın NATO ülkeleri tarafından bombalanmasına değindi.

Sırbistan, son zamanlarda, Batılı devletlerden gelen dış politikasını AB ile uyumlu hale getirmesi ve Rusya'ya karşı yaptırımlara katılması yönünde artan bir baskı altında. Bununla birlikte, Vucic, Sırp nüfusunun büyük bir bölümünün Rus yanlısı tavrını da dikkate alarak buna direndi.  

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'ın 10 Haziran'da Sırbistan'ı ziyaret etmesi bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER