banner6

Lavrov: "Ukrayna operasyonu Batı'nın yeni sömürgeci tavrına cevap"

Çin haber ajansı Şinhua'ya bir demeç veren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Batı'nın Ukrayna'yı Rusya'yı kontrol etme aracı olarak gördüğünü söyledi.

Lavrov: "Ukrayna operasyonu Batı'nın yeni sömürgeci tavrına cevap"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Ukrayna'daki özel operasyonunun dünyayı Batı'nın yeni sömürgeci baskısından kurtarma sürecine katkıda bulunduğunu söyledi.

Lavrov, uzun süredir devam eden Ukrayna krizinin, Batı'nın tek kutuplu bir dünya yaratmaya yönelik baskısının doğrudan bir sonucu olduğunu ifade etti.

Şinhua haber ajansına açıklamalarda bulunan Lavrov, iç ve dış politikada bağımsız tutum sergileyen ülkelere Batı tarafından en kaba yöntemlerle baskı uygulanmaya çalışıldığını bildirerek, şöyle dedi.

“Bu sadece Rusya için böyle değil. Asya-Pasifik bölgesinde ‘blok düşüncesinin’ nasıl dayatıldığını görüyoruz. ABD, eskimiş ‘Monroe Doktrini’ ruhuyla Latin Amerika'da nasıl ve hangi standartlarda yaşanacağını dikte etmeye çalışıyor. Belarus üzerindeki bitmek tükenmek bilmeyen baskı da buna örnek. Bu liste böyle uzatılabilir” dedi.

"Ukrayna araç olarak görüldü"

Rusya Dışişleri Bakanı, “ABD ve NATO, Ukrayna'yı her zaman Rusya'yı kontrol altına almanın bir aracı olarak gördü” dedi ve sonunda Moskova'yı Ukrayna'ya askeri operasyon başlatmaya iten nedenlerin, yıllarca süren bir Batı politikasından kaynaklandığını kaydetti.

Lavrov, “2014'te Kiev'de anayasaya aykırı bir darbeyi önce kışkırtan ve sonra destekleyenin Batı'ydı ve bu da Ukrayna’da ABD ve müttefiklerinin asla çözmeye çalışmadığı iç çatışmaya yol açtı” dedi.

Rusya'nın “barışçıl, özgür, tarafsız, müreffeh ve dostane bir Ukrayna” ile ilgilendiğini belirten Bakan, Moskova'nın “Ruslar ve Ukraynalılar arasında yüzyıllardır devam eden kültürel, ekonomik ve aile bağlarını” yeniden kurmak istediğini de sözlerine ekledi. 

Lavrov, Rus ve Ukraynalı heyetlerin potansiyel bir barış anlaşması hakkında günlük video görüşmeleri yaptıklarını söyledi.

İkiyüzlülük

Halihazırda çifte standart ve ikiyüzlülüğe tanık olduklarını belirten Lavrov, Kiev rejimine açıkça destek verdiğini bildiren NATO’nun operasyonun siyasi anlaşmalar doğrultusunda sona ermesini engellemek için her şeyi yaptığını kaydetti.

Lavrov, “Polonya ve diğer NATO ülkeleri üzerinden Ukrayna'ya uçsuz bucaksız şekilde çeşitli silahlar gönderiliyor. Bütün bunlar ‘işgalle mücadele’ bahanesiyle yapılıyor ama aslında ABD ve Avrupa Birliği ‘son Ukraynalı kalıncaya kadar’ Rusya ile savaşmak’ niyetinde” dedi.

Lavrov, şu sıralarda yaşananların “yeni bir Soğuk Savaş” değil, Washington ve müttefiklerinin diğer ülkelere “ABD merkezli bir dünya modeli” dayatma girişimlerinin devamı olduğunu söyledi ve “ABD ve müttefikleri, BM temelli dünya düzenini aşındırmaya ve onun yerine kendi “kurallarına dayalı düzeni” koymaya çalışıyor” dedi.

Rus Bakan, NATO'nun 1999'da Yugoslavya'yı bombalamasını, 2003 Irak işgalini ve Suriye krizini bu “yıkıcı duruma” örnek gösterdi.

Lavrov, özel operasyonun başından beri BM ve AGİT misyonlarının üyeleri dahil olmak üzere yaklaşık 16 bin yabancı vatandaşının tahliye için Rusya’ya başvurduğunu söyledi. 

Lavrov’a göre, toplam 2 milyon 800 bin kişi tahliye için başvuru yaptı. Ukrayna, Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinden 1,02 milyon kişi tahliye edildi, bunların 120 binden fazlası başka ülkelerin vatandaşı.

"Zamanı geldi"

“Batı’nın Kiev’i koşulsuz olarak aklamaya ve yaptıklarını örtbas etmeyi bırakmasının zamanı çoktan geldi” diyen Rusya Dışişleri Bakanı, “Aksi takdirde Washington, Brüksel ve başka başkentler Ukraynalı aşırı milliyetçilerin işlediği kanlı suçların bir parçası olmanın verdiği sorumluluğunun farkında olmalıdır” dedi.

Ukraynalı silahlı oluşumların Batı ülkelerinin temsilcilerinden faydalandığını belirten Lavrov, “Batılı patronları ve Batılıların kontrolündeki küresel basın kuruluşlarının yardımıyla Rus ordusunu savaş suçu işlemekle suçluyorlar” diye ekledi.

Lavrov, Kiev’i enformasyon alanı da dahil olmak üzere tüm alanlarda gerçekleştirdiği provokasyonlardan vazgeçmeye çağırdı.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER