Marine Le Pen: "Macron'u azınlık Cumhurbaşkanı yaptık"

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin lideri Marine Le Pen, dün yapılan Ulusal Meclis seçimlerinde hedeflerine ulaştıklarını ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u azınlığa düşürdüklerini söyledi.

Marine Le Pen: "Macron'u azınlık Cumhurbaşkanı yaptık"

Sekiz milletvekiline sahip olan partisinin 85-89 milletvekiliyle üçüncü siyasî güç olmasından memnuniyetini dile getiren Le Pen, “Hedeflerimizden biri Macron’u azınlık Cumhurbaşkanı haline getirmekti” dedi.

Pas-de-Calais seçim çevresinde yaklaşık yüzde 65 oyla yeniden seçilen Le Pen, taraftarlarına hitap ederken, Ensemble ve Nupes İttifaklarını kastederek, “Yukarıdan ve aşağıdan yıkıcılara karşı sert, sorumlu, yapıcı ve kurumlara saygılı bir muhalefet yapacaklarını” söyledi.

Le Pen’in babası Jean-Marie Le Pen tarafından Ulusal Cephe adıyla kurulan Ulusal Birlik, 1986’dan bu yana Meclis’te ikinci defa grup kurabilme pozisyonuna geldi.

Marine Le Pen, “Halk, daha güçlü bir Ulusal Birlik grubuna Meclis’e göndermeye karar verdi ve Meclis biraz daha ulusal hale geldi” dedi.

Ulusal Birlik Başkanı Jordan Bardella, partisinin aldığı sonucu “tsunami” olarak değerlendirdi.

Meclis’te grup kurmanın birçok avantajı var. Meclis çalışmalarına daha geniş bir yelpazede ve daha aktif olarak katılmayı sağlayan grup kurmak, ayrıca partinin her yıl milletvekili başına devletten 37 bin avro yardım almasını sağlıyor. Buna bir de, her yıl için oy başına 1,60 avro devlet yardımını eklemek gerekiyor.

24 milyon avro borcu olan Ulusal Birlik, böylece malî bir cennete kavuşmuş oluyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER