Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Romanya’da

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Romanya’nın başkenti Bükreş’e geldi. Akar, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis ile görüşme gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Romanya’da

İlk olarak Romanya Savunma Bakanlığı’nı ziyaret eden Akar, askeri törenle karşılandı. Bando tarafından ulusal marşların çalınmasının ardından Bakan Akar, tören birliğini Rumence selamladı. Törenin ardından baş başa görüşen Akar ve Dincu daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Heyetlerarası görüşmelerde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Romanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Daniel Petrescu da yer alırken, iki Komutan öncesinde baş başa görüşme gerçekleştirdi.

İkili ve bölgesel konuların yanı sıra askeri eğitim iş birliği ile savunma sanayii konularında görüş alışverişinde bulunulan görüşmelerde Akar, Karadeniz güvenliği çerçevesinde bölgesel sahiplik ilkesi, Montrö Sözleşmesi hükümlerine uyum, kıyıdaş devletlerle iş birliği ve askeri gerginliklerin önlenmesinin önemine vurgu yaptı. Bakan Akar, Rusya ve Ukrayna arasında ateşkesin bir an önce ilanı, gerginliğin azaltılması, insani yardımlar ile diplomatik çabalara devam edilmesinin gerekliliğini ifade ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki çabalarına dikkat çekti.

Görüşmelerin ardından Bakanlık Şeref Defteri’ni de imzalayan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Resmi görüşmeler yapmak üzere Romanya’da bulunmaktan ve Romanya Savunma Bakanlığını ziyaret etmekten büyük memnuniyet duydum. Türkiye ve Romanya arasında kökleri tarihe dayanan stratejik seviyede güçlü, siyasi, ekonomik ve kültürel bağlar bulunmaktadır. Küresel ve bölgesel düzeyde belirsizlik, risk, tehdit ve tehlikelerin arttığı bir dönemde dost ve kardeş müttefikimiz Romanya ile aramızdaki askeri eğitim iş birliği alanındaki dayanışma çok daha önemli hale gelmiştir. İlişkilerimizin ve iş birliğimizin önümüzdeki dönemde başta savunma ve güvenlik olmak üzere hemen her alanda. Çok daha ileri seviyelere ulaşacağına inanıyorum.”

Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu ile görüşmesinin ardından Controceni Sarayı’na geçen Akar, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis ile görüşme gerçekleştirdi. İkili ve bölgesel konuların yanı sıra askeri eğitim alanında ve diğer alanlarda iş birliği konularının ele alındığı görüşmede Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek askeri ve savunma sanayii alanlarında iş birliğinin yanı sıra ekonomik ve ticari iş birliğinin de önemine dikkat çekti.

Görüşmeye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Romanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Daniel Petrescu ile Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz da katıldı. Görüşmenin ardından Bakan Akar, “Kahramanlar Günü” dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanı Iohannis’in de yer aldığı törende Bakan Akar, anıta çelenk bıraktı.

(DHA)

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2022, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER