NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin dile getirdiği "endişelerin haklı endişeler olduğunu" söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin dile getirdiği "endişelerin haklı endişeler olduğunu" söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin dile getirdiği "endişelerin haklı endişeler olduğunu" söyledi.

Stoltenberg, Finlandiya'ya yaptığı ziyarette, Ankara'nın İsveç ve Finlandiya'nın savunma ittifakına katılmasına yönelik itirazlar arasında Türkiye'nin güvenlik konusundaki endişelerinin ciddiye alınması gerektiğini söyledi. Stoltenberg, "Türkiye'nin terör örgütü PKK ile ilgili endişeleri de dahil olmak üzere tüm müttefiklerin güvenlik endişelerini ele almalıyız" dedi. 

NATO Genel Sekreteri Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin iki ülkenin konusundaki itirazlarına değinerek, "Bunlar haklı endişeler" dedi ve ekledi "Başka hiçbir NATO müttefikinin Türkiye'den daha fazla terör saldırısına uğramadığını anlamalı ve hatırlamalıyız." 

Türkiye'nin "stratejik coğrafi konumu, bir Karadeniz ülkesi olması, aynı zamanda Irak ve Suriye'ye komşu olması" ile önemli bir müttefik olduğunu kaydeden Stoltenberg, ayrıca Ankara'nın NATO'nun IŞİD gibi gibi terörist gruplara karşı mücadelesinde kilit bir rol oynadığını da söyledi.  Stoltenberg, "Dolayısıyla, Türkiye gibi bir kilit müttefik terörizmle ilgili endişelerini dile getirdiğinde, elbette oturup bunları ciddiye almalıyız” dedi. 

"Umalım ki sonunda herkesi tatmin edecek bir çözüm bulacağız" diyen Stoltenberg, bu ay sonunda Madrid'de yapılacak NATO zirvesinin bu konuda son bir tarih olmayacağını da söyledi. 

"İsveç'in davası bizim davamız"

Türkiye'nin endişeleri Finlandiya'dan çok İsveç'e yönelik gibi görünse de Niinisto, Ankara'nın kaygılarını gidermek için Stockholm ile birlikte çalışacağını söyledi. Niinisto, "İsveç'in davasının da bizim davamız olduğunu söylüyorum. Bu, el ele devam edeceğiz demektir." dedi. 

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal operasyonunun ardından, Mayıs ayında NATO'ya üyelik başvurusunda bulunmuştu.

Ancak, Türkiye, o zamandan beri, ABD ve AB'nin de terör örgütü olarak gördüğü PKK'nın bu ülkelerde serbestçe faaliyet gösterdiğini, terör örgütlerine destek veren ülkelerin ittifaka üyeliğinin kabul edilemeyeceğini açıklamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2022, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER