NATO: Türkiye, İsveç ve Finlandiya Brüksel'de bir araya geldi

İki İskandinav ülkesinin adaylığının gelecek hafta Madrid zirvesinde açıklanması zor görünüyor.

NATO: Türkiye, İsveç ve Finlandiya Brüksel'de bir araya geldi

Brüksel’de  Türkiye, İsveç ve Finlandiya temsilcileri arasında yapılan görüşmelerin “yapıcı” geçmesi ve “ilerleme sağlanmasına rağmen” bu iki İskandinav ülkesinin adaylığının bir hafta sonra Madrid’de toplanacak NATO zirvesinde açıklanması zor görünüyor.

Türkiye, NATO gözetiminde üç ülke arasında yapılan görüşmelerde, 28-30 Haziran‘da toplanacak zirvenin İsveç ve Finlandiya’nın adaylığı için son tarih olmadığını belirtti.

Türkiye, bugünkü toplantıdan sonra, “Görüşmelerin devam edeceğini ve işin devamının İsveç ve Finlandiya’nın atacağı adımlara bağlı” olduğunu bildirdi.

Ankara, Stockholm ve Helsinki arasındaki toplantıya başkanlık eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, görüşmeyi yapıcı olarak değerlendirdi.

Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in katılımı, İttifakı daha güçlü kılacak ve bütün Avrupa-Atlantik bölgesi daha güvenilir olacak. Türkiye’nin terörizm konusunda meşru güvenlik kaygıları vardır, bizim buna cevap vermemiz gerekir” dedi.

Finlandiya Cumhurbaşkanlığı, bazı konulardaki açık ilerlemeden memnuniyetini dile getirdi. Helsinki, ortak hedefin, mümkün olduğunca görüşmeleri yürütmek olduğunu belirtti.

 İsveç ve Finlandiya gibi NATO da, iki İskandinav ülkesinin adaylık sürecinin sorunsuz yürüyeceğini ve Madrid’deki zirvede üye 30 ülkenin gerekli oybirliğinin hemen sağlanacağını düşünüyordu.

Ancak iki ülke de Türkiye’nin engellemesinden sonra durumun değiştiğini kabul ediyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Lüksemburg’da yaptığı açıklamada, “Biz, bu işin zaman almasına hazırlıklıyız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER