banner6

Polonya ve Bulgaristan AB'den doğal gaz alacak

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'nın Polonya ve Bulgaristan'a doğalgaz sevkiyatını kesmesinden sonra bu ülkelerin Avrupa'daki komşularından gaz alacağını söyledi.

Polonya ve Bulgaristan AB'den doğal gaz alacak

Avrupa'da Rus fosil yakıt döneminin sona erdiğini öne süren von der Leyen, Rusya'nın ruble ödenmesi talebinin sözleşmelere aykırı ve tek taraflı bir karar olduğunu savundu.

Rus enerji şirketi Gazprom, Polonya ve Bulgaristan'a bugünden itibaren gaz tedarikini durdurduğunu duyurmuştu.

Twitter üzerinden bir açıklama yapan von der Leyen, “Gazprom'un açıklaması, Rusya'nın bize gazla şantaj yapmak için başka bir girişimidir. Bu senaryoya hazırız. AB’nin eşgüdümlü cevabının hazırlığındayız. Avrupalılar, etkilenen üye devletlerle birlik ve dayanışma içinde olduğumuza güvenebilirler” dedi.

Polonya, yıllık yaklaşık 21 milyar metreküplük doğal gaz talebinin yarısını Rusya'dan karşılıyordu. Bu yılın ilk çeyreğinde gaz ithalatının yüzde 53'ü Gazprom'dan yapıldı.

Ayrıca Polonya, Baltık Denizi kıyısındaki Swinoujscie'deki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminali aracılığıyla yıllık 6 milyar metreküpe kadar gaz alabiliyor. 

Öte yandan, Norveç doğalgazını Polonya'ya iletecek yıllık 10 milyar metreküp kapasiteli “Baltık Hattı” olarak bilinen boru hattı da 1 Ekim'de hizmete girecek.

Doğalgaz depolarındaki doluluk oranı yüzde 18 olan Bulgaristan'ın Rusya'dan aldığı doğal gaza alternatif bulma konusunda seçeneklerinin daha kısıtlı olduğu görülüyor. 

Yıllık gaz tüketimi yaklaşık 3 milyar metreküp olan Bulgaristan, ihtiyacının yüzde 90'ından fazlasını Rusya'dan ithal ediyor.

Bulgaristan'a Türk Akım boru hattı üzerinden gaz akışı sağlanırken, sözleşme bu yıl sona erecek. 

Başbakan Yardımcısı Asen Vasilev, sözleşme yenilemek için Rusya ile görüşme yapılmayacağını bildirmişti.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER