Putin Batı'yı uyardı: 'Ukrayna'ya uzun menzilli füze vermeyin'

Rusya Lideri, aksi takdirde, Ukrayna'da hiç vurmadıkları hedefleri vuracaklarını bildirdi.

Putin Batı'yı uyardı: 'Ukrayna'ya uzun menzilli füze vermeyin'

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Batı’nın Kiev’e uzun menzilli füzeler vermesi halinde Ukrayna’da bugüne kadar vurmadıkları hedefleri vuracakları uyarısında bulundu.

Putin, Batı’nın Ukrayna’ya silah sevkiyatının amacının “çatışmayı uzatmak” olduğunu belirtti.

Putin, “Kiev'e uzun menzilli füzeler tedarik edilmesi halinde uygun çıkarımlarda bulunacağız ve ordumuzda yeterli sayıda bulunan imha araçlarını kullanarak şimdiye dek hedef almadığımız tesisleri vuracağız” dedi.

Putin, hedef alınacak tesisler hakkında bilgi vermedi ve hangi menzile sahip füzeler verilirse harekete geçeceklerini belirtmedi.

Putin’in bu açıklaması, ABD’nin menzili 80 km’ye varan HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) çoklu roketatar vereceğini duyurmasından sonra geldi.

Askerî uzmanlar, 80 km’lik menzilinin Rus ordusundaki muadillerinde biraz daha fazla menzile sahip olduğunu, bunun da Ukrayna ordusuna, menzil dışında kalarak Rus topçusunu vurma imkânı sağlayacağını belirtiyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın ısrarla talep ettiği ve Rusya topraklarını vurabilecek kapasiteye sahip uzun menzilli çoklu roketatar sistemlerinin sevkiyatının söz konusu olmadığı bildirmişti.

HIMARS

Rossiya 1 televizyonuna konuşan Putin, ABD'nin Ukrayna’ya HIMARS tipi uzun menzilli çok namlulu roketatar sistemlerini sevk etmesine ilişkin olarak, “Bunun hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini, halihazırda Ukrayna ordusunda bu tip silahların bulunduğunu ve imha edildiğini” söyledi.

Putin, “Burada yeni bir şey yok. Birincisi, bunlar çok namlulu roketatar sistemleri ve Ukrayna ordusunda Grad, Smerç, Uragan gibi Sovyet ve Rus yapımı muadili sistemler mevcut. İkincisi, menzil sistemin kendisine değil, kullanılan füzelere bağlı” dedi.

“ABD'nin hangi füzeleri tedarik edeceğinin önemli olduğunu” kaydeden Putin, “Duyduğumuz ve anladığımız kadarıyla, bunlar füzenin türüne bağlı olarak 45-70 km menzile sahip füzeler olacak. Bahsettiğim Grad, Smerç, Uragan'ın menzili de 40-70 km. Yeni bir şey yok” diye konuştu.

Batı'nın Ukrayna'ya yaptığı diğer silah sevkiyatına da değinen Rusya lideri şöyle devam etti:

“Çerez gibi…”

“Bunlar arasında insansız hava araçları (İHA) da var (..) Rusya'nın hava savunma sistemleri var. 'Buk', 'Tor', 'Pantsir' sistemleri, yüksek verimlilikte çalışıyor. Kimse alınmasın ama bizim hava savunma sistemlerimiz, İHA'ları çerez gibi tüketiyor. Onlarcası imha edildi.”

Ukrayna’ya sevk edilen ve 11 km’ye kadar irtifada uçabilen stratejik keşif İHA'larının harekâttan önce Karadeniz üzerinde, Ukrayna toprakları üzerinde uçtuğunu belirten Putin, “Bunları Ukrayna'ya neden verdiklerini pek anlamıyorum. Sadece bize onları düşürüp nasıl yapılandırıldıklarına bakma imkânı veriyor, ben başka bir anlam göremiyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2022, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER