Putin: Rusya, gelecek yıl 50 milyon ton buğday ihraç edebilir

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Rusya’nın 2021-2022 döneminde 37 milyon ton buğday ihraç edeceğini, 2022-2023'te ise ihracatı 50 milyon tona çıkarabileceğini söyledi.

Putin: Rusya, gelecek yıl 50 milyon ton buğday ihraç edebilir

Rossiya 24 televizyonuna konuşan Putin, Kiev'in potansiyel olarak ihraç edebileceği buğdayın dünyada üretilen toplam hacmin sadece yüzde 0,5'ini oluşturduğunu belirterek, “bu hiçbir şeydir” dedi.

Putin, Ukrayna'dan tahıl ihracatı konusunda herhangi bir sorun bulunmadığını, Ukrayna tarafından döşenen mayınların temizlenmesi halinde tahıl yüklü gemilerin limanlardan ayrılabileceğini belirtti.

Rus lider, “Ukrayna’nın tahıl ihracatını engellemiyoruz. Tahılı ihraç etmenin birkaç yolu var: Birincisi, Ukrayna’nın kontrolündeki limanlardan çıkarılabilir. Bunlar Karadeniz havzasındaki Odesa ve yakınındaki diğer limanlardır” dedi.

“Limanları biz mayınlamadık, Ukrayna mayınladı” diyen Rusya Cumhurbaşkanı, “Tüm mevkidaşlarıma defalarca söyledim. Mayınları temizlesinler ve tahıl yüklü gemiler limanlardan ayrılsın. Uluslararası sulara sorunsuz bir şekilde geçişlerini garanti ediyoruz. Hiçbir sorun çıkmaz” diye ekledi.

Putin, Rusya'nın kontrolü altındaki Ukrayna limanlarında mayın temizleme çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Ukrayna tahılının bu limanlardan da ihraç edilebileceğini bildiren Putin, “Başka bir yol da Azak denizindeki limanlardır. Berdiansk ve Mariupol bizim kontrolümüz altında olan limanlar. Tüm bu limanlardan Ukrayna tahılları da dahil olmak üzere ihracatın sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamaya hazırız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER