banner6

Putin, Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinden memnun

Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova'da bulunan Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü.

Putin, Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinden memnun

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşme sürecini memnuniyetle karşıladıkları belirtildi.

Rusya lideri Putin, resmî ziyaret için Moskova’da bulunan Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü.

Görüşmeden sonra Kremlin'den yapılan açıklamada, “Putin ve Paşinyan, Rusya'nın yardımıyla başlatılan Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşme sürecini memnuniyetle karşıladı” dendi.

Sputnik’in haberine göre, Putin ve Paşinyan’ın iki ülke arasındaki askeri ve askeri-teknik işbirliğine dikkat çektikleri belirtilen açıklamada, “Çeşitli düzeylerde ikili dış politika istişarelerinin faydalı olduğu teyit edildi. Rusya-Ermenistan parlamentoları arasındaki yoğun diyaloğun sürdürülmesi gereği vurgulandı. Rusya Federasyonu ile Ermenistan Cumhuriyeti arasındaki askeri ve askeri-teknik işbirliğinin üst düzeyde olduğu kaydedildi” ifadeleri yer aldı.

Putin ve Paşinyan Moskova, Bakü ve Erivan arasındaki temasları yoğunlaştırma konusunda da görüş birliği sağladı.

Açıklamada, “Taraflar, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin yanı sıra, bir bütün olarak bölgedeki ilişkilerin normalleşmesini teşvik etmek için Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki üçlü işbirliğini yoğunlaştırma konusunda anlaştı” dendi.

Açıklamaya göre, Paşinyan'ın Putin'i 2022'nin ikinci yarısında Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) Güvenlik Konseyi toplantısıyla bağlantılı olarak Erivan'a davet etti. Davet Putin tarafından kabul edildi.

En Siyasi Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER